Václav Klaus mladší avizoval konec v politice, pokud se Trikolóra nedostane do Sněmovny. Šance příliš velké nemá

Krajské volby neskončily pro novou stranu Trikolóra, kterou založil Václav Klaus mladší, kdovíjakým úspěchem. Do zastupitelstva, a to jen o fous, se dostala pouze ve Zlínském kraji. Všude jinde skončila pod pětiprocentní hranicí. Klaus následně neskrýval zklamání. Už v této první prověrce své partaje očekával víc. Navíc propadl v přímém srovnání s konkurenční SPD Tomia Okamury, která ve volbách naopak zabodovala. Obě strany míří na podobné voliče, byť to Klaus mladší odmítá.

Na státní podpoře fungovat nechce

Nyní je před Trikolórou ještě větší, vpravdě existenční výzva. Dostat se do Poslanecké sněmovny v parlamentních volbách, které se budou konat už příští rok. Půjde o hodně. Sám Václav Klaus mladší totiž dopředu avizoval, že pokud Trikolóra i tentokrát pohoří, bude to znamenat jeho konec v politice. Řekl to Deníku N.

Pro Klause je jedinou metou dostat se do Sněmovny, což znamená překonat pětiprocentní hranici v počtu odevzdaných hlasů. Nespokojil by se ani s dílčím úspěchem, kterým je pro menší partaje překonání hranice tříprocentní, jež zaručuje podporu ze státního rozpočtu, což významně ulehčí straně fungování do budoucna. “Já rozhodně nebudu fungovat na státní podpoře. To je to poslední,” uvedl Václav Klaus mladší. Pokud by s Trikolórou do parlamentu neprošel, zamířil by podle svých slov do soukromé sféry.

Klaus výhledově míří na vítězství ve volbách

Založil jsem Trikolóru, protože věřím v nějaké hodnoty, chci je hájit. A k tomu je potřeba, abychom nějaké další volby vyhráli,” řekl Klaus. V těch příštích ale bude stačit, když strana strčí nohu do dveří a dostane se do parlamentních lavic. Na vítězství může mířit až v příštích letech.

Pokud se to nepodaří, je Klaus připraven přenechat svou předsednickou funkci někomu mladšímu s větší porcí energie a talentu. Je však otázkou, zda by se strana v takovém případě nerozpadla. Její jedinou opravdu výraznou tváří je totiž právě syn bývalého prezidenta a předsedy vlády.

Aktuálně nejsou šance pro Trikolóru v parlamentních volbách příliš velké. V různých průzkumech získává od jednoho do tří procent. V žádném dosud potřebnou hranici překročit nedokázala.

Foto: Facebook V. Klause ml.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments