Vakcína proti Covidu-19 bude pro všechny Čechy zdarma. Vláda už chystá plán očkování

Tolik potřebné očkování proti zákeřné nemoci Covid-19 budou mít Češi s největší pravděpodobností zcela zdarma. Návrh příslušného zákona je aktuálně v připomínkovém řízení a ministerstvo zdravotnictví na jeho schválení spěchá. Ukázalo se totiž, že Česká republika opět zaspala a nemá připraven plán pro moment, kdy bude vakcína dostupná. Už dvě americké společnosti, Pfizer a Moderna, přitom deklarovaly, že jejich vakcíny se v testech ukázaly jako bezpečné a navíc nebývale účinné. Jejich schválení a masová výroba už jsou na spadnutí. Vážně přitom hrozí, že do Česka dorazí ve chvíli, kdy plán pro jejich distribuci ještě nebude schválen.

Původně se za vakcínu mělo platit

Osobě pojištěné v systému veřejného zdravotního pojištění v České republice (…) se v rámci očkování bezplatně poskytne léčivý přípravek obsahující očkovací látku proti onemocnění covid-19,” uvádí návrh příslušného zákona podle serveru Lidovky.cz.

Vzhledem k tomu, že veřejné zdravotní pojištění je v České republice povinnou záležitostí a pojištěn je tak úplně každý, znamená to, že nárok na bezplatnou vakcínu proti koronaviru budou mít všichni. Aktuálně se přitom nepočítá s tím, že by vakcína měla být povinná. Pokud by se ale většina obyvatel očkování zdráhala podstoupit, může stát svůj přístup přehodnotit.

Jde přitom o určité překvapení. Ještě na konci září totiž ministerstvo zdravotnictví počítali s tím, že si většina Čechů bude muset vakcínu proti covidu zaplatit. Hrazenou ze zdravotního pojištění by ji měli pouze rizikové skupiny, jako jsou senioři či nemocní lidé, a dále potom profese, které jsou klíčové pro chod státu, tedy zejména zdravotníci.

Babiš na věc spěchá

Chceme, aby to měl každý od státu zdarma, ačkoliv je to věc, za kterou stát nemůže. Nechceme dělat rozdíly v profesích. Každý, kdo bude chtít být dobrovolně očkován, to bude mít od pojišťovny hrazené,” uvedl ke změně pohledu vlády premiér Andrej Babiš.

Podle Babiše je přitom návrh zákona, který představuje komplexní plán pro očkování populace, nutné schválit co nejdříve. Poslanecké sněmovně navrhne, aby ho projednala ve stavu legislativní nouze. To je opět důkazem, že vláda v tomto ohledu zaspala. Už na jaře se totiž předpokládalo, že první vakcíny by mohly být dostupné do konce roku. Poklidné léto ale politiky ukonejšilo v tom, že není kam spěchat.

Pravdou také je, že vakcíny proti koronaviru budou paradoxně velmi levné. Jejich vývoj totiž zaplatily vlády štědrými dotacemi farmaceutickým firmám dopředu. Epidemiolog Roman Prymula už dříve uvedl, že dávka vakcíny bude stát kolem jedné stokoruny. Očkovací látka, na kterou celý svět nedočkavě čeká, tak bude mnohem levnější než třeba testy na koronavirus.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments