Vakcíny došly, jděte domů, slyší senioři nad 80 let, kteří přišli na očkování. Leží ale ve skladu, stát je nezvládá rozvážet

Zdá se, že systém očkování do jisté míry zkolaboval. Přestože politici neustále tvrdí, že k omezování očkování dochází kvůli nedostatku vakcín, data ukazují něco jiného. Očkovacích látek je na centrálních skladech dostatek. Proč jsou tam a nikoliv v očkovacích centrech, to nedokáže nikdo vysvětlit. Podle neoficiálních zpráv proto, že hapruje distribuce. Ministerstvo zdravotnictví například začalo vybírat distributora pro vakcínu AstraZeneca teprve ve chvíli, kdy už Česká republika obdržela první dávky.

Pracně obstarané termíny z centrálního rezervačního systému dnes v podstatě už nic neznamenají. Když mají senioři štěstí, obdrží SMSku, případně telefonát, kterým je jim sděleno, že se jejich termín odkládá. Většinou na březen. Ale zda to tehdy skutečně klapne, to ví málokdo. V horším případě potom důchodcům nikdo nedá vědět. Ti se potom vypraví na cestu do očkovacího centra, které může být vzdálené i několik desítek kilometrů od jejich bydliště, aby jim zde bylo sděleno, že jejich očkování se nekoná a vakcínu teď nedostanou.

Napoprvé se mé dceři nepodařilo mě registrovat. Před měsícem jsem ale dostala termín na 20. února. Dnes jsem se tedy vypravila do Thomayerovy nemocnice, kde mě měli očkovat. Tam mi ale řekli, že očkují pouze druhou dávkou vakcíny, protože jí nemají dost. Dostala jsem nový termín na březen,” uvedla pro deník Mix24.cz 86letá důchodkyně, jejíž totožnost redakce zná, ale která ji nechce zveřejňovat, aby “hodným sestřičkám nedělala zle”. Podobně v posledních dnech dopadají tisíce seniorů.

Odborníci přitom zdůrazňují, že v současné chvíli závodíme s časem. Poukazují na to, že je zapotřebí co nejrychleji proočkovat alespoň nejohroženější skupiny obyvatel a pak najet na kontinuální systém očkování dalších vrstev společnosti. V příštích týdnech totiž naplno udeří britská mutace Brigita, která zatím drancuje jen některé okresy, jako například Cheb. I první dávka vakcíny přitom může být rozdílem mezi životem a smrtí. Podle prvních studií totiž i první dávky obstarají určitou imunitní reakci, která zamezí těžkému průběhu nemoci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments