Vánoce budou zřejmě v nouzovém stavu, říká Hamáček. Na rozvolňování není prostor

Je to už vládní kolorit. Jeden ministr říká něco a druhý zase něco úplně jiného. A nakonec se nestane nic z toho, ale jde se třetí cestou. Je to o to horší, že oba ministři jsou zároveň vicepremiéry. Tentokrát si na komunikační honěnou před veřejností zahráli Karel Havlíček s Janem Hamáčkem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný pouze přihlížel.

Havlíček chce za dva týdny předvánoční nákupy

Ministr průmyslu a dopravy v jednom Karel Havlíček včera překvapil slovy, že by vláda ráda lidem umožnila předvánoční nákupy a že počítá s otevřením obchodů v polovině listopadu. To je nicméně doba, kdy bude pravděpodobně vrcholit tato vlna epidemie. Nemocnice budou přeplněné a každý den mají umírat stovky lidí. To už je podle expertů, a nejen Jaroslava Flegra, zcela jisté. Pokud by se v té doby otevřely obchody, znamenalo by to s největší pravděpodobností, že se vlna ještě pořádně protáhne. Obchody by se navíc v Havlíčkových představách a možná i plánech otevíraly dříve než první stupně základních škol. Vláda by tak jasně deklarovala, že jí záleží více na konzumu než vzdělané společnosti.

Dnes se svými názory vystoupil pro změnu ministr vnitra Jan Hamáček a nutno říct, že hovořil o poznání jinak. Podle něj bude vláda ještě několikrát žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který aktuálně platí do 20. listopadu. Podle Hamáčka je možné, že i Vánoce proběhnou v tomto režimu.

Rozvolňování jen pomalu

Podle Hamáčka bude možné nouzový stav vypnout až ve chvíli, kdy se situace v České republice vrátí do normálu. To znamená, že každý den budou přibývat stovky, maximálně nízké tisíce nakažených. Hamáček to řekl v Otázkách Václava Moravce.

Do té doby budou muset platit mimořádná opatření. Když se podíváme na tvar křivky a modely, které máme, není to otázka 14 dnů. Z mého pohledu nás žádost o prodloužení nouzového stavu čeká i několikrát,” uvedl Jan Hamáček. “Z mého pohledu je férové říci, že nouzový stav a opatření potrvají až do Vánoc.” Navíc, s rozvolňováním se podle ministra vnitra rozhodně nebude spěchat, ale mělo by probíhat velmi pozvolnou formou, kdy se každé zrušené opatření bude vyhodnocovat.

Foto: Facebook J. Hamáčka

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments