Školy zůstanou zavřené, prioritu mají předvánoční nákupy. Obchody chceme otevřít v půlce listopadu, říká Havlíček

Kolikrát jen už jsme něco takového od představitelů vlády slyšeli. Nedají si pozor a jednoduše vypálí termín nějakého opatření, případně jeho zrušení. Nebo slíbí, že se žádné opatření už nechystá a ono pak o den později stejně přijde. Dnes už je možné říct, že vláda komunikuje mimořádně chaoticky a ministři si nedávají pozor na svá vyjádření ani v tak kritických chvílích, jaké Česká republika právě teď zažívá.

Žáci ať si zvykají doma

Ukázkovým příkladem byla slova premiéra Andreje Babiše a tehdy ještě ministra zdravotnictví Romana Prymuly o tom, že se žáci prvního stupně zcela jistě vrátí do lavic začátkem listopadu. Když to působilo nepravděpodobně a novináři chtěli po Prymulovi potvrzení, ten odpověděl, že se tak stoprocentně stane, pokud třeba nevybuchne jaderná elektrárna. To se naštěstí nepřihodilo, ale žáci stejně zůstávají doma. A jak se zdá, ještě nějakou dobu si tam pobudou. Úspěchem podle všeho bude, když se alespoň první dvě třídy vrátí do škol do Vánoc.

Vzdělání je tedy definitivně odsunuto na vedlejší kolej, situace s koronavirovou epidemií se stále zhoršuje z hlediska počtu hospitalizovaných a obětí, ale vláda už podle všeho plánuje, jak Čechům zajistí jejich oblíbené předvánoční nákupy. Jakoby teď nebylo nic důležitějšího.

Plné nemocnice i obchody

Připravujeme scénáře. Ty budou samozřejmě odpovídat situaci, která nastane v průběhu listopadu. Naší ambicí a cílem je umožnit předvánoční nákupy a provoz obchodů v nějakém vánočním režimu,” prozradil MF DNES vicepremiér Karel Havlíček. “Odhadujeme, že by to mohlo být v půlce listopadu.” Dodal také, že nákupy nebudou probíhat ve standardním režimu, ale stále bude zapotřebí dodržovat určitá opatření, která však zatím nejsou známa.

Nezbývá než dodat, že uprostřed listopadu, kdy by podle Havlíčka chtěla vláda začít s předvánočním prodejem, bude podle většiny odborníků vrcholit tato vlna epidemie. V té době budou zřejmě zoufale přetížené nemocnice a stále přitom není jisté, zda se křivku podaří oploštit natolik, aby už počty nakažených alespoň jasně klesaly. Pokud se v té době opatření uvolní v podobě, jakou navrhuje vicepremiér, zřejmě se tato vlna ještě velmi protáhne.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
77 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments