Vědci odhalili největšího tvora, který kdy existoval. Žil nedaleko od nás

Díky pohybu litosférických desek bylo ve švýcarských alpách nalezeno několik úlomků žeber a obratle pravěkých tvorů. Podle vědců patřily tyto ostatky ichtyosaurům, kteří se řadili k největším tvorům na světě. Jak vypadali, čím se živili a kterým současným tvorům byli nejvíce podobní?

Obří delfín dosahující extrémní rychlosti ve vodě

Pokud by vás zajímalo, jak pravěcí ichtyosauři vypadali, představte si delfína, který je ovšem stejně dlouhý jako plejtvák obrovský. Kromě toho, že byli tito vodní draci, jak se jim někdy přezdívá, neuvěřitelně dlouzí, byli velmi zdatnými plavci. Vědci odhadují, že se dokázali bez problému pohybovat ve vodě rychlostí až 40 km/h.

Čím se ichtyosauři živili?

Jak vypadala potrava tvorů, kteří dosahovali délky 24 metrů? O menších zástupcích ichtyosaurů se ví, že se živili rybami a měkkýši. U těch větších ale byli vědci dlouho na pochybách. Některé nalezené exempláře totiž byly zcela bez zubů, jiné naopak měly zuby enormně veliké. U ichtyosaurů, kteří byli bezzubí, se tedy předpokládá, že se živili saním.

Foto: Shutterstock

Detaily o obřích tvorech

Kromě toho, že se ví, jak ichtyosauři vypadali, jak rychle byli schopní plavat a čím se živili, se také ví, že se rodili ocasem napřed a řadili se mezi živorodé. Zároveň se ví, že měli výtečně dobrý zrak i sluch. I přesto, že se o těchto pradávných obrovských tvorech ví poměrně dost, vědci si stále přejí, aby se našly další pozůstatky, které by přinesly nové objevy a poodhalily tak další tajemství o těchto živočiších.

Planetu Zemi před příchodem prvních lidí obývali opravdu zajímaví tvorové. Vždyť například ichtyosauři byli stejně velcí jako plejtvák obecný, který je největším savcem na světě. Představa, že tyto rozměry byly pro pradávné tvory zcela běžné, je pro nás jen těžko uvěřitelná.

Foto: Shutterstock, zdroj: abc, Livescience

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments