King Kong není mýtus. Obří opici se stalo osudným hladovění

Domníváte se, že King Kong je výmyslem filmových tvůrců? Ale kdepak. Kdysi po naší planetě chodil obří gigantopiték, který by se mohl poměřovat s filmovým King Kongem. Kde žil, čím se živil a proč vyhynul?

Seznamte se s gigantopitékem

Doby, kdy se po naší planetě pohybovali obří dinosauři, jsou již dávno pryč. Ale obří opice, které dosahovaly výšky 3,5 metru a váhy 500 kilogramů, obývaly pralesy dnešní Indie a Číny po celých 9 milionů let a vyhnuly teprve před 300 tisíci lety. Říkalo se jim gigantopitékové a opravdu vypadali jako King Kong.

Rostlinná strava jako důvod vyhynutí?

Gigantopitékové se živili rostlinnou stravou, nejčastěji bambusy a občas nějakými kořínky či ovocem. Jenomže právě to bylo důvodem jejich vyhynutí. Podle vědců se totiž nedokázali rychle a efektivně přizpůsobit změnám, a v případě, že nenašli zdroj svého oblíbeného bambusu, hladověli. Protože gigantopitékům nezbývalo mnoho energie, zanevřeli na páření a výsledkem bylo postupné vyhynutí celého druhu.

Foto: Shutterstock

Pozůstatek objevený na netradičním místě

Památkou po gigantopitécích jsou pouze nalezené zuby a části čelistí. Právě díky nim vědci dospěli ke všemu, co o těchto obrovských stvořeních víme. Nejznámějším představitelem obrovských opic je Gigantopithecus blacki, ten byl pojmenován po svém objeviteli paleontologovi a antropologovi Davidsonu Blackovi. Ten ovšem nenalezl jeho pozůstatky v pralese, nýbrž v lékárně tradiční čínské medicíny. To, co prodejce považoval za dračí zub byl totiž ve skutečnosti zub gigantopitéka.

Až půjdete příště do lékárny tradiční čínské medicíny, nezapomeňte se důkladně rozhlížet kolem sebe. Nikdy totiž nevíte, co můžete objevit. I obyčejný zub totiž může být pozůstatkem po stvořeních, o kterých jste ani nevěděli, že kdy existovaly.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nationalgeographic, Newscientist, Ancient-origins

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments