Vědci zachytili podivný zvuk z vesmíru. Něco jim to připomnělo

Tlukot srdce z dalekých hlubin vesmíru. Tak popisují vědci rychlý rádiový záblesk, který byl nedávno zachycen výzkumníky z americké MIT a kanadské McGillovy univerzity. O jaký signál jde a čím je zajímavý?

Rychlý rádiový záblesk

Rychlý rádiový záblesk vzniká poté, co se (obvykle mimo naši galaxii) uvolní velké množství energie ve formě rádiového záření. To poté doputuje na planetu Zemi, kde jsme schopni jej zachytit a změřit. Obvykle trvá jen několik milisekund. První z nich byl zachycen až teprve na počátku 21. století, od té doby se řada pracovišť zaměřuje na jejich detekci a výzkum.

Není zcela jasné, jak rychlý rádiový záblesk vzniká, důležité však je, že vydá za pár okamžiků stejné množství energie jako naše Slunce za několik let.

Někdy se též můžeme setkat s anglickým označením Fast radio burst, nebo zkratkou FRB.

Mají FRB původ v mimozemské civilizaci?

Vědci to sice nepovažují za pravděpodobné, nicméně nedá se to ani vyloučit. Především milovníci teorií o mimozemských civilizacích věří, že může jít o signály vysílané právě mimozemšťany. V této teorii je podporuje třeba to, že rychlé rádiové záblesky jsou pravidelné či se jejich frekvence signálu pohybuje v celočíselných násobcích.

Výzkum rychlých rádiových záblesků pokračuje kupředu a vědcům se je daří zachycovat stále častěji. Abychom si však mohli být jistí, kde se berou a co je způsobuje, museli bychom zachytit nějaký, který vznikl blízko k naší galaxii. Zatím jsme totiž zaznamenali jen ty, které jsou vzdálené několik miliard světelných let.

Jeden z nejzajímavějších zachycených FRB

V posledních měsících byl zachycen jeden z nejzajímavějších rychlých rádiových záblesků. Vědce zaujal především tím, že trval poměrně dlouhou dobu – až 3 sekundy a měl enormní sílu. Navíc rytmus, ve kterém byl zachycen, značně připomínal tlukot lidského srdce.

To už je něco, z čeho člověku přeběhne mráz po zádech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Tribuneindia, Eu.usatoday

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments