Vědci zachytili podivný zvuk z vesmíru. Něco jim to připomnělo

Tlukot srdce z dalekých hlubin vesmíru. Tak popisují vědci rychlý rádiový záblesk, který byl nedávno zachycen výzkumníky z americké MIT a kanadské McGillovy univerzity. O jaký signál jde a čím je zajímavý?

Rychlý rádiový záblesk

Rychlý rádiový záblesk vzniká poté, co se (obvykle mimo naši galaxii) uvolní velké množství energie ve formě rádiového záření. To poté doputuje na planetu Zemi, kde jsme schopni jej zachytit a změřit. Obvykle trvá jen několik milisekund. První z nich byl zachycen až teprve na počátku 21. století, od té doby se řada pracovišť zaměřuje na jejich detekci a výzkum.

Není zcela jasné, jak rychlý rádiový záblesk vzniká, důležité však je, že vydá za pár okamžiků stejné množství energie jako naše Slunce za několik let.

Někdy se též můžeme setkat s anglickým označením Fast radio burst, nebo zkratkou FRB.

Mají FRB původ v mimozemské civilizaci?

Vědci to sice nepovažují za pravděpodobné, nicméně nedá se to ani vyloučit. Především milovníci teorií o mimozemských civilizacích věří, že může jít o signály vysílané právě mimozemšťany. V této teorii je podporuje třeba to, že rychlé rádiové záblesky jsou pravidelné či se jejich frekvence signálu pohybuje v celočíselných násobcích.

Výzkum rychlých rádiových záblesků pokračuje kupředu a vědcům se je daří zachycovat stále častěji. Abychom si však mohli být jistí, kde se berou a co je způsobuje, museli bychom zachytit nějaký, který vznikl blízko k naší galaxii. Zatím jsme totiž zaznamenali jen ty, které jsou vzdálené několik miliard světelných let.

Jeden z nejzajímavějších zachycených FRB

V posledních měsících byl zachycen jeden z nejzajímavějších rychlých rádiových záblesků. Vědce zaujal především tím, že trval poměrně dlouhou dobu – až 3 sekundy a měl enormní sílu. Navíc rytmus, ve kterém byl zachycen, značně připomínal tlukot lidského srdce.

To už je něco, z čeho člověku přeběhne mráz po zádech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Tribuneindia, Eu.usatoday

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 79SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Vědci zachytili podivný zvuk z vesmíru. Něco jim to připomnělo

  1. Mimozemští mimoni nežijí kdesi daleko ve smyšleném prostoru, ale dají se potkat denně v ulicích a taky i jinde třeba. A vydávají různé zvuky. Třeba schvalují nahlas smrt jiných – krvelačné bestie jednoduše (ty jsou zvlášť nebezpečné a nechutné a většinou se tyto nemohou dále reprodukovat naštěstí) ale jsou ze sebe nadšené, nebo si jen tak prdí po hrachovce. Ta první možnost je zachytitelná kdekoliv se naladíte na výplachovnu mozků (taková jimi využívaná spešl zařízení) Ta druhá je, že je třeba zdržovat se v těsnější blízkosti. Kdo je sluchově a zrakově postižen může zachycovat v ten moment nosem. Tak, jako tak obojí odporně smrdí a není to k posloucháni, sledování, ani dýchání. Taky se mimozemští mimoni dají identifikovat podle colorových přijmení. Jakmile se objeví objekt co má co dočinění se žlutou, modrou kupříkladu, nebo červenou, černou, fialovou apd, tak zbystřete. Není to však pravidlem. Pouze to mohou být oni. Je třeba ještě vědeckého výzkumu a bádání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *