Velikonoce je třeba využít pro totální lockdown, řekl epidemiolog Maďar. Rozhodne i chování lidí

Epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje znásobit efekt přicházejících velikonočních svátků, které stejně nebudou moci proběhnout tak, jak jsme zvyklí a lidé se například nebudou moci navštěvovat mezi okresy, a to ani v rámci rodiny.

Doporučil bych tam, kde je to možné, využít Velikonoc nařízením několika dnů celozávodní dovolené, na niž by navázaly volné dny,” uvedl Rastislav Maďar pro server Lidovky.cz. Jde v podstatě o jinou formu totálního lockdownu, kdy by došlo k výraznému utlumení průmyslové výroby.

Právě průmysl se v minulých týdnech stal velkým bodem sváru. Epidemiologové se přikláněli spíše k jeho uzavření, zatímco podnikatelé poukazovali na značné škody, které by to napáchalo. Vláda se nakonec rozhodla nechat průmysl běžet, a to i proto, že je na něm Česká republika mimořádně závislá.

Teď se ale ukázalo, že dosavadní opatření sice dokázala zastavit nárůst epidemie, ale nedaří se jim zajistit dostatečně rychlý pokles. Ze tří týdnů opatření, které zejména na občany a služby dopadají velmi tvrdě, se tak musí prodloužit na neurčito. Dokud se situace výrazně nezlepší.

Právě k tomu by přitom mohlo pomoci uzavření průmyslu alespoň na pár dní, na což by pak navázaly velikonoční svátky.

O možnosti rozvolňovat v dubnu rozhodnou Velikonoce a dodržování všech opatření na úrovni jednotlivých rodin, tedy v soukromém prostředí domácností. Nedisciplína a zvýšení intenzity přenosu viru v populaci by mohly vést k oddálení budoucích rozvolňovacích vln,” uvedl epidemiolog Maďar.

Rastislav Maďar je členem nově utvořené Mezioborové skupiny pro epidemické situace, kterou vede Petr Smejkal. Ten už prohlásil, že za svůj tým bude uzavření průmyslu kolem Velikonoc prosazovat.

Foto: Trnavská univerzita

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments