Velká česká banka má obrovský problém. Klienti už od ní utíkají, provedla ošklivou věc

Světem otřásá nepříjemná bankovní krize, která zejména ve Spojených státech amerických položila už nejeden bankovní dům a také v Evropě si za oběť vyžádala jednu z nejtradičnějších bank, kterou je Credit Suisse. Je tedy jasné, že klienti jsou na negativní zprávy z tohoto segmentu velmi citliví.

Těžká situace

Některé banky mají však přeci jen trochu jiné problémy. Například Raiffeisenbank, jejíž mateřská skupina počítá rekordní zisky, z čehož by měla mít radost. Tu jí ale kalí skutečnost, že významná část těchto zisků pochází z ruského trhu, kde se jí opravdu daří. Důvodem je ale především skutečnost, že tam od loňského roku zůstává jako jedna z mála západních bank.

Této situace by Raiffesen Bank International jistě ráda využívala i nadále, jenže už je ze všech stran vyzývaná, ať aktivity v této zemi okamžitě ukončí. Důvod je samozřejmě nasnadě. K odchodu vyzývají banku evropské i americké úřady. Ukrajinci potom zašli dokonce ještě dále a tuto banku zařadila na seznam sponzorů války. To už je skutečně těžký kalibr.

Raiffesen Bank zcela zjevně hraje o čas a snaží se na ruském trhu udržet salámovou metodou co nejdéle, i když dělá veřejné přísliby o tom, jak se tamní trh snaží opustit. Ani po roce se ale nic nestalo a zdá se, že loňský zisk ve výši 301 milionů euro, tedy 7,5 miliardy korun, který na tamním trhu udělala, bude i nadále velkým lákadlem.

Foto: Shutterstock

Divné argumenty

A to i přesto, že na jiných trzích už banku opouštějí klienti. V České republice mnozí nahlas s chováním Raiffeisenbank nesouhlasí a ruší své účty. Vedle jednotlivců jde i o významné společnosti, které s takovou institucí nechtějí mít co do činění.

K věci se před pár dny v pořadu Spotlight vyjádřila i hlavní ekonomka a členka dozorčí rady Raiffeisenbank Helena Horská, která je shodou okolností také Národní ekonomické rady vlády. Podle ní jde i společenskou odpovědnost. Pokud by totiž banka v Rusku propustila tisíce svých zaměstnanců, potom by jejich mužská část musela narukovat na frontu. Kritici však toto obhajování považují za nevkusné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments