Velká rána pro Čechy v lednu 2024. Nikdo to neví, ale spoustu domácností už to položí

V letošním a loňském roce byla velkým tématem inflace a energetická krize. Poté, co se je alespoň částečně podařilo dostat pod kontrolu, doufali mnozí, že si na nějakou dobu oddechneme a opět začneme navyšovat reálné příjmy a vlastní životní úroveň. Ovšem i to se teď odkládá, protože se naplno provalilo, že stát nemá peníze. Nedaří se mu snižovat astronomické schodky a ekonomika navíc vůbec neroste. Je to pořádná šlamastyka, jejíž řešení přichází na řadu právě teď. Bohužel to pro domácnosti nebude vůbec příjemné.

Sáhnou vám do peněženky

Začátek příštího roku se ponese ve jménu významných změn, a to zejména v ekonomické a finanční oblasti. Ačkoliv se hodně mluvilo o tom, jak se proškrtají dotace a zruší nejrůznější výjimky podnikatelům, nakonec se zdá, že většinu konsolidačního balíčku ponesou na bedrech samotní občané.

Stačí se podívat pouze na výčet několika hlavních bodů, které budou mít dopad na rozpočet prakticky každé domácnosti v České republice.

 • Zavedení nemocenské ve výši 0,6 % z hrubé mzdy.
 • Zrušení školkovného ve výši cca 17 500 Kč ročně.
 • Navýšení daně z nemovitých věcí na 1,8násobek současné úrovně.
 • Omezení slevy na manželku ve výši 24 840 Kč pouze pro ty, kdo pečují o dítě do 3 let věku.
 • Zrušení daňové slevy pro studenty.
 • Osekání výše státní podpory na stavebním spoření ze 2000 Kč na 1000 Kč.
 • Zdražení roční dálniční známky z 1500 Kč na 2300 Kč.
Foto: Shutterstock

Dopad na všechny

A to je pouze výčet těch hlavních změn, které budou pro většinu lidí znamenat, že dostanou výrazně méně peněz, případně jich budou muset více vydat. Nejde zdaleka o všechny. Následují ještě desítky dalších, které už jsou specifičtější a úžeji zaměřené. Avšak i ty se budou v různé míře občanů dotýkat. A to ještě nemluvíme o změnách v dani z přidané hodnoty, které by sice teoreticky měly být protiinflační, avšak obchodníci to mohou tradičně zaonačit tak, že si opět navýší své marže a lidé budou platit více, aniž by to státnímu rozpočtu kdovíjak pomohlo.

Podle některých propočtů bude dopad na finance průměrné české domácnosti drtivý. Vychází to až na 100 000 Kč ročně, což nejsou malé peníze, pokud si uvědomíme, že taková domácnost hospodaří třeba s 500 až 800 tisíci korunami. Pro některé to může znamenat takovou ránu, že už je to finančně definitivně položí.

Čtěte také: Naše miliony letí do kanálu. Ale Pohlreich a spol. slaví, jsou za vodou

A to ještě není zdaleka všechno. Už teď se totiž hovoří o tom, že tento konsolidační balíček je vlastně nedostatečný a že bude muset následovat alespoň jeden další v podobných rozměrech. To už potom pro české domácnosti může být skutečně drtivé.

Foto: Shutterstock, zdroje: Novinky, iRozhlas, ČT24

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “Velká rána pro Čechy v lednu 2024. Nikdo to neví, ale spoustu domácností už to položí

 1. Hmmm, stát nemá peníze. To jo, ale prachy nemá jen pro obyčejné lidi. Pro menšiny a jejich ochranářské neziskovky je prachů dost. Nebo jste od vlády slyšeli, že by se snižovaly dávky menšinám, či dotace neziskovkám”. Že né? Taky je zajímavé, že nenažraným církvím byla ponechána inflační doložka, díky ní si přijdou na další miliardy navíc, ale důchodcům inflační doložku vláda sebrala. Na sponzorování Ukrajiny a na placení obrovských nákladů americké války proti Rusku na Ukrajině do posledního Ukrajince je taky prachů dost. Vláda tam posílá dokonce léčiva po celých kamionech, které tu teď v lékárnách chybí. Samostatnou kapitolou, která volá do nebe je koupě nejdražších letících cihel na světě F-35. A vládní představitelé s klidem do televizních kamer bez špetky studu lidem lžou, že pro ně nejsou peníze a mají platit za všechno o mnoho více. To nevymyslíš.

 2. Všechny vlády ODS KDU TOP se chovali stejně. Okradli důchodce a občany a peníze rozkradli a prošustrovali. Peníze se vyhazovali na církevní restituce, miliony na různé neziskovky jako Evropské hodnoty porno Jandy nebo Bermske ženy Fialy atd. Vždy se zaklinali našimi dětmi a vnoučaty, Kalousek z Drábkem okradli důchodce a valorizaci dali pouze 40 Kč. Peníze hned použili na podvodné církevní restituce a to je ještě budou platit naše deti a vnoučata do roku 2042 včetně valorizaci. Tato vláda dodržuje tradici předešlých vlád ODS. Zase okrádá občany a důchodce. Z důchodců udělali nebezpečí pro stát. Podvodně zneužili legislativní nouze a retroaktivně připravili důchodce o zaslouženou valorizaci z důvodu vysoké inglace. Miliardy dali na Ukrajinu a Ukrajince a zaruky pro ČEZ. Další miliardy na letadla, která nepotřebujeme pro naši obranu. Rakušanův závazek brát migranty nebo platit za každého odmítnutého 1/2 milionu nás bude stát další miliardy. To že jsou to dva průměrné důchody jim nedochází? Tohoto pohledu je ta jejich péče o naše děti a vnuky je farizejská lež. Peníze o které okradly vlády ODS občany, hned rozkradly a prošustrovaly. Vlády ODS nikdy nestály za nic a nikdy ani nedokončily celé funkční období. Jen špatná paměť občanů a předvolební lži je dostaly zase k mocí. Každý člověk se může jednou splést. Jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti se splete po čtvrté. Prezidentská volba byla pátou chybou. Komu není rady, tomu není pomoci. Díky takovým nám tu vládne ten fialový hnus.

  1. Bohužel, náš národ se nepoučí, lidé umí nadávat jen v hospodĕ a další volby zase důvĕřivĕ na hezký kecy projedou, než aby použili svůj český mozeček.

   1. Je důležité kdo to říká a ne co říká. ODSsáci lhali vždycky. Už i Topolanek řekl, kdybychom lidem řekli pravdu, tak by nás nevolili. To byl alespoň chlap “gulama” a ne takoví šašci jako Nečas a Fiala. Je to stále stejné. Ve dne škodil večer krad Občanský demokrat.

 3. Fiala je stejný lhář jako Zapotocky před měnovou reformou. Sliboval, nebudete zvyšovat daně. Důchody budeme valorizovat podle platného zákona, to ani jinak nejde. Potom čekali až po prezidentské volbě, aby retroaktivně a v legislativní nouzi změnili valorizační zákon. Tímto udělali z důchodců nebezpečí pro stát. Nebezpečím pro stát nejsou důchodci, kteří celý život vytvářeli hodnoty pro tento stat, nýbrž tato vláda.

 4. Čím víc budou zdrazovat tím min budou i vybírat lidé budou šetřit a mlady ty budou utíkat za práci do ciziny a k nám už skoro ani Ukrajinci nechtějí pracovat ,ty šikovný jdou dal my jsme jen přestupní stanici .Takže to vše povede akorát k nepokojum

 5. Fialový fašismus potřebuje stále více. Vládním lupičům, poradcům, zbohatlikum za 30 let poctivého okrádání ne, zbývá prostý lid. Mafiánská demokracie východu není pro obyčejné lidi.

 6. Na jaké planetě žijete? Opravdu si myslíte, že většina lidí čerpá nějaké školkovné? Nebo slevu na manželku? Nebo že bude hromadně “pokládat” domácnosti zvýšení legrační daně z nemovitosti nebo nižší podpora na stavebním spoření? To přece nemůžete myslet vážně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *