Velký obchodní řetězec v Česku zarazil akční slevy. Už toho bylo dost, nakupujte za plnou palbu

Česká republika není proslulá mnoha věcmi, ale jednou zcela jistě ano. Lidé zde v rekordní míře nakupují potraviny ve slevových akcích. Někdy to zachází až tak daleko, že si kroužkují v letácích a potom obíhají všechny supermarkety, aby si nakoupili to, co je v nich zrovna levnější. Je přitom naprosto nepochopitelné, že toto chování je podporováno i z nejvyšších míst. Před pár dny ho doporučil třeba ministr zemědělství.

Je to neudržitelné

Ukazuje se také, jak moc se vlastně slevové akce prolínají s cenovou politikou jednotlivých obchodních řetězců. Ze slov ministra totiž nevyplývá nic jiného, než to, že standardní a akční ceny jsou jen takovou hrou. Ve skutečnosti by měly být zlevněné ceny těmi standardními. To je normální cena zboží s rozumnou marží a ziskem pro obchodníka. Standardní ceny v Česku slouží jen k tomu, aby z nich bylo možné zlevňovat.

Dlouhou dobu tuto praktiku nikdo neprohlédl a většina lidí tuto hru obchodních řetězců ochotně hrála. Pravdou ale je, že celému tomuto systému hodně rychle dochází dech poté, co ceny potravin tak dramaticky vyskočily. Najednou se ukazuje, že lidé už si potraviny za standardní ceny nemohou dovolit a jsou skutečně odkázáni jen na akce.

Foto: Shutterstock

Jak by to mělo být

Takto to ale dlouhodobě nemůže fungovat. Podle všeho to některé řetězce začínají chápat. Například Makro už oznámilo, že slevové akce významně omezí. A opět zaznělo to, co potvrzuje výše uvedené. Prý se teď tento obchod bude soustředit na zajištění dostupných cen v dlouhodobém měřítku. Tak by to přitom mělo fungovat a v zahraničí je to zcela běžné.

Dobrým příkladem je například Polsko. Právě i tam se lidé hodně učí, jak vlastně by to mělo v obchodech vypadat. Běžné ceny jsou tam výrazně nižší než v Česku a mnohdy dokonce nižší než tuzemské akční. Výhodou je, že si můžete bezpečně nakoupit v jednom obchodě a nemusíte jich obíhat pět, abyste mohli celý nákup pořídit za akční ceny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments