Velký žralok se v Chorvatsku plácal na mělčině. Turisté ho zachytili, podívejte se na video

Nepříjemné chvíle zažili lidé v zátoce Kněže na chorvatském ostrově Korčula. Přímo na pláž totiž doplaval velký žralok modrý. Ten nikoho neohrožoval, jen se zoufale snažil dostat zpět. Přesto však vzbuzoval strach.

Žralok byl evidentně dezorientovaný, protože se mu nedařilo vrátit zpět na hluboké moře. Podle experta z Institutu oceánografie a rybolovu ve Splitu, Branka Dragičevic, kterého citoval server Dnevnik, měl žralok problém především proto, že nedokáže plavat dozadu a také proto, že musí neustále plavat, aby mohl dýchat.

Žralok modrý patří k těm větším a může být nebezpečný. Je ale také ohroženým druhem. / Foto: Shutterstock

V takovém případě je potřeba zvířeti pomoci, vytáhnout ho a zavést kousek hlouběji. Je ale jasné, že to lidé dělají neradi, vzhledem k tomu, že jde o žraloka,” uvedl Branko Dragivić. Podle něj žralok v takové chvíli není nebezpečný. Stejně tak upozorňuje na skutečnost, že šance potkat žraloka v Chorvatsku je přibližně stejně pravděpodobná jako výhra v loterii. Turisté teď jistě litují, že viděli žraloka a naopak si nesáhli na jackpot.

Žralok modrý, který dosahuje délky až tří metrů a může vážit i 400 kilogramů, je ohroženým druhem, protože je oblíbeným terčem lovců. V tomto případě měl ale štěstí. Přítomní rybáři pomohli zvířeti zpět do vody.

V Chorvatsku občas k podobným situacím dochází. Není to poprvé, kdy tu lidé viděli žraloka na mělčině. Naopak útoky žraloků na lidi jsou extrémně vzácné. Podle Dragivice se ten poslední odehrál někdy před deseti až patnácti lety, kdy žralok na ostrově Vis zaútočil na slovinského potápěče.

Je však otázkou, jak se lidem, kteří incidentu přihlíželi, případně jsou na dovolené v této oblasti, teď půjde do vody. Přestože žraloci zdaleka nepatří k nejnebezpečnějším zvířatům, lidé se jich stále bojí. Snad proto, že na ně mohou zaútočit neviděni z hlubin.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments