Vesmír není dílem náhody. Někdo ho stvořil, podle vědců to mohl být Bůh

Ta otázka je tu, co je člověk člověkem. Je tu někdo nebo něco, co stvořilo náš svět? Anebo jsme se vyvinuli z řetězce neuvěřitelných náhod, které vedly až k tomu, že vznikl vesmír, v něm naše sluneční soustava a v té se objevila planeta, na které je možný život, jenž dospěl až do fáze, kdy vznikl člověk?

Astronomové a Darwin

Přinejmenším v Evropě celá tisíciletí panoval názor, že svět stvořili bohové. Zvlášť v období po roce nula se upevnila víra v křesťanského boha jako stvořitele světa a člověka, kterou církev tvrdě hájila a prosazovala.

Když začali první astronomové zpochybňovat církevní dogmata – třeba o tom, že se Slunce točí kolem Země, začala tato víra dostávat trhliny. Největší ránu jí však zasadil Charles Darwin se svou evoluční teorií – na Zemi podle ní byly příhodné podmínky k tomu, aby tu vznikl život. Ten opravdu vznikl a začal se evolučně vyvíjet ve stále složitější organismy, až se na konci tohoto řetězce objevil člověk.

Od té doby je věda a víra poměrně striktně oddělena. Na první pohled se může zdát, že jsme otázku stvoření, či přirozeného vzniku světa a člověka vyřešili. Je tomu tak ale opravdu?

Druhý pohled

Čím víc vědci totiž pronikají do tajů vzniku života, do mikroskopického světa i do přírodních zákonů, tím častěji narážejí na obrovské náhody, které jsou statisticky v podstatě vyloučené. Navíc by se takových zázraků musely stát desítky či stovky a navíc by na sebe musely plynule navazovat. Celý řetězec šťastných náhod by se po celé miliardy let nemohl přerušit.

Tak třeba teplota našeho Slunce a umístění Země ve sluneční soustavě – jde o naprosto dokonalou kombinaci. Slunce má přesně takovou teplotu a Země je přesně v takové vzdálenosti, aby zde byla voda a měla správnou teplotu a skupenství umožňující vznik života. I evoluční proces je natolik komplikovaný a dokonalý, že to vypadá, jako by ho někdo řídil. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál.

Foto: Freepik

Malá část vědců věří v existenci stvořitele

I proto existuje část vědců, kteří věří, že svět či dokonce celý vesmír byl stvořen. Okolní realita a veškeré podmínky života jim totiž připadají tak natolik přesně „navržené“ a „narýsované“, že nevěří, že mohlo jít o náhodný proces.

Pokud tuto variantu připustíme, vzniknou nám však další otázky. Kdo byl ten, kdo stvořil náš svět? Na jakém principu toto stvoření proběhlo? Sleduje nás ten někdo i nyní? Může řídit naše osudy?

Foto: Freepik, zdroj: comereason, lifehopeandtruth

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments