Zažloutlá světla si můžete doma sami obnovit za pár korun. Budou vypadat jako nová

Světla na vozidlech během času ztratí svou průhlednost a začíná se na nich tvořit zažloutlý lem, který nelze odstranit pouhým umytím vozidla. Jejich renovace ale není složitá a zvládnete ji sami. Světla jsou vyrobena z tvrzeného plastu a ten po nějakém čase začne oxidovat. Zažloutlá světla jsou nejen nevzhledná, ale také snižují účinnost světlometů. Ta skrze zažloutlý film nedokáží propustit dostatek světla. Možná se to zdá jako banalita, ale může se jednat i o ohrožení bezpečnosti na pozemní komunikaci. Navíc vás na technické prohlídce také úplně nepochválí.

Renovujte světla snadno a rychle

Postupů, jak světlům vrátit zašlý lesk je několik. Úplně nejjednodušší možnost je samozřejmě nákup a montáž nových světel. To je ale nejen drahé, ale také zbytečné. K renovaci zažloutlých světel potřebujete pouze pár věcí, které máte doma.

První z nich je jedlá soda. Jedlá soda je výborné čistidlo, které působí na značné množství odolných skvrn. Dá se proto velmi dobře použít i na světlomety vozidel. Jedlou sodu smíchejte s vodou a vytvořte z ní pastu. Tuto pasta následně pomocí jemného hadříku vetřete do světel a krouživými pohyby se pomalu zbavujte žlutého filmu. Příliš při leštění ale na hadřík netlačte. Posléze světla opláchněte.

Foto: Shutterstock

Nová funkce pasty na zuby

Další možností je kombinace půl litru teplé vody, dvou lžic soli a pro lepší efekt přidejte i trochu prostředku na nádobí. Opět vše naneste na světla a nechte chvíli působit. Opět pomocí hadříku se snažíme zašlé plochy rozleštit.

Co ale funguje naprosto spolehlivě, je zubní pasta. Tento postup je zaručený snad všemi, kdo se kdy pokoušeli doma světlomety rozleštit. Pastu naneste po celé ploše světel a nechte působit asi 5 minut. Následně hrubou stranou houbičky krouživými pohyby světlo leštěte a opět příliš netlačte. Vše pak opláchněte vodou. Zubní pasty obsahují drobné částice, které zbavují zuby žlutého povlaku a jiných nečistot. To ovšem funguje velmi dobře i na světla.

Takto vyleštěné světlomety přestříkejte bezbarvým autolakem a máte hotovo.

Foto: Shutterstock, zdroj: e3sparkplugs, autoanything

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments