Virus dozrál během letu, vysvětlil vakcinolog nákazu olympioniků. Řekl také, kde se stala chyba

Řadě lidí nejde do hlavy, co se vlastně stalo při letu olympioniků, že z letadla nakonec vystoupilo tolik nakažených osob. Nebyly snad provedeny testy před odletem řádně? Podle vakcinologa Marka Petráše je třeba zohlednit celou řadu faktorů i vlastností koronaviru.

Přeci jenom jde o dlouhý let. Mnohé studie ukazují, že když uděláte u jedné osoby dva testy v určitém časovém rozmezí, tak první může vyjít jako negativní, druhý už jako pozitivní. Mezi nimi uběhne třeba jen den,” uvedl Petráš pro server Lidovky.cz s tím, že koronavirus na palubě olympijského speciálu zkrátka “dozrál”.

Před odletem do Tokia se sportovci museli prokázat dvěma negativními PCR testy, české laboratoře výsledky vyhodnotily jako negativní, přitom mohly být hraničně pozitivní. V takové situaci se test zpravidla opakuje pro jistotu ještě o den později – druhá zkouška případnou nákazu potvrdí či vyvrátí,” vysvětluje vakcinolog Petráš.

Podle něj mohla česká pracoviště výsledky vyhodnotit jako negativní a v danou chvíli to tak skutečně bylo. Jenže v rámci letu se virus v organismech olympioniků rozmnožil a po přistání v Tokiu se ukázalo, že jsou pozitivní.

Petráš však přeci jen v případě testování olympioniků našel velkou chybu. Olympionici museli absolvovat dva PCR testy v rozmezí 96 hodin před odletem do Tokia. “Nevím, proč nastavili takový interval. Na můj vkus je to opravdu dlouhé. Za čtyři dny se můžete snadno nakazit. Navíc pak třeba nastane situace, že člověk má první test negativní, je rád a má z toho dobrý pocit. Má jakýsi pocit neohrozitelnosti, to také může hrát roli. Jen spekuluji, ale je to možné vysvětlení, proč měli někteří naši olympionici v Česku negativní test a v Japonsku pozitivní,” uvedl Petráš.

Svou roli podle vakcinologa může hrát také způsob odběru, který mohl být v Tokiu jednoduše poctivější. Zde se naráží na obvyklé úskalí covidových testů, kdy některé laboratoře mohou volit méně invazivní způsoby stěru ze sliznice, které sice nejsou tak nepříjemné, ale zároveň v určitých fázích infekce nemusí přinést správný výsledek.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments