Slovensko trápí medúzy z Číny. Lidem ve vodě se dostávají i mezi zuby

Nepříjemnost zvanou medúzy máme spojenou téměř výhradně s koupáním v moři. Jak se ale ukazuje v poslední době na Slovensku, potrápit mohou i ve sladké vodě. Nejnověji se objevily ve vodní nádrži Teplý vrch.

“Na vodní nádrž chodím už od mého dětství. Nikdy jsme si ničeho takového nevšimli, je to pro nás novinka,” popsala pro server tvnoviny.sk Zuzan Trebula, podle které však medúzy nejsou žahavé a nijak zvlášť netrápí. “Je pravda, že se mi při plavání občas dostaly do pusy, ale nic mi neudělaly a plavala jsem dál.

Experti však poukazují na skutečnost, že nejde o zcela nový fenomén. Na tomto místě se medúzy vyskytují už několik let. Na vině je prý stále teplejší voda v nádrži. Pokud přesáhne dlouhodobě dvacet stupňů, vytvářejí se z takzvaných polypů, které člověk nezaregistruje, právě medúzy.

Právě to je i případ oblíbené nádrže, kde teplota vody přesahuje i pětadvacet stupňů. “Slovenský vodohospodářský podnik registruje sladkovodní medúzku původem z Číny na Teplém Vrchu asi třetí rok,” uvedl mluvčí Marián Bocák.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments