Povinné očkování je stále pravděpodobnější. Imunolog vysvětlil, proč bez něj nemáme šanci

Když se v loňském roce začalo poprvé diskutovat o hranici kolektivní imunity v případě covidu, zaznívala nejrůznější čísla. Ta nejoptimističtější hovořila o tom, že bude stačit, když protilátky bude mít přibližně 60 % obyvatelstva. Už to podle některých expertů mělo stačit k tomu, že covid začne mizet. Jenže poznatky se mění a koronavirus jakbysmet. Dnes máme co do činění s o poznání agresivnější mutací a navíc se ukazuje, že virus se dokáže do značné míry přizpůsobovat. Proto se řada odborníků v dnešní době přiklání k tomu, že nějakou formu imunity bude muset získat 90 % celé populace, a to včetně dětí. To už představuje obrovskou výzvu, obzvlášť pokud se k tomu připočítá ještě velmi pravděpodobná nutnost přeočkování.

Všeobecný názor je takový, že u té původní čínské varianty bylo takové reprodukční číslo, že k dosažení kolektivní imunity by stačilo proočkovat nebo jinak imunizovat asi 70 procent obyvatel. Teď tady máme jiné, mnohem nakažlivější varianty, u nichž se předpokládá, že to bude okolo až 90 procent,” uvedl pro Blesk Zprávy imunolog Václav Hořejší.

Expert upozorňuje na skutečnost, že takového čísla je v současné době prakticky nereálné dosáhnout. Existuje tu významná skupina lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat za žádných okolností. A počítat je také třeba s milionem dětí mladších dvanácti let, u nichž se o očkování zatím také příliš neuvažuje, případně bude jejich zájem zcela minimální.

Potom by bylo skutečně iluzorní tohoto stavu dosáhnout. Ale pokud bychom udělali to očkování povinné, aby se dosáhlo té dostatečné proočkovanosti, tak potom by to možné bylo,” uvedl Hořejší s odkazem na to, co se v poslední době hojně diskutuje a co mnozí odmítají. Imunolog se přitom domnívá, že vláda se v dohledné době očkování nařídit neodváží. On sám to však považuje za iracionální. Dal příklad, že stát povinně očkuje kojence řadou vakcín a drtivá většina lidí to respektuje. S aktuálním přístupem však podle imunologa nemáme šanci koronavirus potlačit způsobem, který by umožnil normální život.

Václav Hořejší se vážně obává také příchodu zcela nových variant. Postupně se totiž ukazuje, že proti novým mutacím účinnost očkování slábne, což se zřejmě bude dále prohlubovat, obzvlášť když má teď virus dostatek prostoru, aby si proti očkovaným a neočkovaným vyzkoušel různé strategie a na základě toho se měnil. Podle Hořejšího může nastat situace, že se objeví nová varianta viru, na kterou bude imunita získaná očkováním krátká, a tak se bude začínat nanovo, pochopitelně i s lockdowny.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments