Vláda bude Čechům hradit PCR testy, aby mohli levněji do zahraničí. Nechápu, kdo to vymyslel, kritizuje hoteliér ze Šumavy

Češi budou mít pravděpodobně možnost udělat si dva PCR testy měsíčně zdarma, jak informoval premiér Andrej Babiš. Jako hlavní důvod uvádí cesty na zahraniční dovolenou. Ty se totiž rodinám mířícím do ciziny mohou velmi prodražit. Ceny za ubytování například v Chorvatsku také vzrostly, a tak by se pro mnohé české rodiny stala dovolená u moře jen velmi obtížně dostupná.

“Mělo by jít o dva PCR testy nebo čtyři antigenní zdarma na měsíc tak, aby to prostě neočkovaným vyšlo s PCR testy na cestu třeba do Chorvatska a zpět,” uvedl premiér Andrej Babiš v rozhovoru s deníkem MF DNES.

Jenže tato mince má dvě strany. Na té druhé jsou vyšťavení provozovatelé ubytovacích zařízení a dalších služeb v České republice, kteří se těší na co možná nejsilnější léto, aby alespoň zčásti zalátali díry v rozpočtu, které jim vznikly nucenou uzavírkou.

Někteří z nich teď jen nelibě hledí na to, jak se vláda snaží podporovat zahraniční turistické cesty, namísto toho, aby lidi motivovala ke strávení dovolené v České republice. Právě nutnost testů či očkování v cizině mohla být pro české hoteliéry vítanou vzpruhou a jakousi nadstandardní pobídkou.

Pokud totiž neočkované rodina vyrazí k moři, musí každý její člen na dva testy, jeden před cestou tam, druhý po návratu, což v případě čtyř osob znamená náklad ve výši 12 tisíc korun. V České republice přitom bohatě stačí antigenní testy, které jsou už dnes zdarma.

Popravdě tomu vůbec nerozumím. Budeme motivovat lidi, aby vyváželi své uspořené peníze do Chorvatska, když my je tu potřebujeme jako sůl,” řekl pro server Mix24.cz hoteliér z Kašperských hor na Šumavě, který si však nepřál být jmenován, aby vůči sobě nepopudil zákazníky. “V rozvolnění přicházíme na řadu jako poslední, ale stát vůbec nepřemýšlí, jak nám pomoci a naopak zase hází klacky pod nohy. Jak tohle mohl někdo vymyslet?

Hoteliér upozorňuje i na to, kolik to bude stát státní kasu. Za testy už dnes Česká republika vydává miliardy měsíčně a podle odborníků je na čase, aby se tato aktivita spíše utlumovala než ještě přiživovala.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments