Vláda chce přestat zveřejňovat nelichotivá čísla obětí Covidu-19 každý den. Šéf statistiků Dušek by je publikoval čtvrtletně

Podle všeho se chystá změna v informování veřejnosti o průběhu koronavirové epidemie v České republice. Lidé by pak neměli tak detailní informace například o tom, kolik pacientů každý den umírá na Covid-19. Vláda Andreje Babiše vypustila několik testovacích balónků a čeká, jakým způsobem se ujmou.

Na neveřejném jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví se diskutovalo o tom, zda je skutečně nutné statistiky obětí zveřejňovat každý den a traumatizovat tak už dosti rozjitřené nálady veřejnosti. “Je opravdu nutné hlásit médiím informaci o úmrtnosti na covid každý den? Poněvadž, jak už tady bylo řečeno, profesor Válek i profesor Dušek řekli, že ta informace je nepřesná, nechci říct přímo nesmyslná, poněvadž všichni víme, že pacienti všichni na covid nezemřeli,” zeptal se na jednání poslanec ANO Rostislav Vyzula podle deníku Blesk.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek s tím skutečně souhlasí a šel by ještě dále. Podle něj nejde o jediný údaj, který by měl být zveřejňován s delším časovým odstupem. Upozornil však, že on k tomu nemá pravomoci. “Já nemám tuto pravomoc a ani bych ji jako zaměstnanec ÚZIS mít neměl. Nevím, kdo by ji mohl mít. Pokud takový subjekt existuje – možná je to Sněmovna jako suverén, nevím – tak, aby ta národní strategie komunikace vznikla,” uvedl na jednání Dušek. Jakmile by však dostal ke změně ve zveřejňování informací pokyn, velmi rád by tak učinil. Podle něj by mělo smysl vydávat souhrnné statistiky jednou za čtvrt roku.

Hrátky s čísly

Jak Rostislav Vyzula, tak statistik Dušek se však tímto způsobem dopouštějí bagatelizace koronaviru, protože jako jeden z hlavních argumentů uvádějí důvod, že jsou zveřejňovány čísla obětí, které zemřely s covidem, nikoliv na covid. Lépe řečeno: do statistik jsou prvotně započteny všichni zemřelí s pozitivním testem. Kritici denního zveřejňování čísel pak poukazují na to, že jistě ne všichni na covid skutečně zemřeli a bylo by proto lepší s odstupem zveřejňovat očištěná čísla. Na druhé straně se v poslední době ukazuje, že řada lidí umírá na koronavirus doma, a to bez předchozího otestování. Ti pak ve statistikách pro změnu chybí.

Podle opozice je podobné čachrování s čísly pouze zastíráním nepříznivé reality nebo dokonce cenzurou. “To, jakým způsobem neumí vláda čelit nepříznivým číslům, je pouze ukázka nevyspělosti a nepochopení, k čemu čísla slouží,” řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš pro idnes.cz. “Pouze pokud budeme všichni znát data, na základě kterých Vláda ČR přijímá opatření a činí strategická rozhodnutí, k ní a jejím krokům můžeme mít důvěru. A důvěra vede k dodržování opatření a efektivnímu boji s koronavirem.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments