Vláda už živnostníkům zálohy na sociální a zdravotní pojištění neodpustí. Udělalo by to díru do zdravotnictví, řekla Schillerová

Jedním z nejpozitivněji vnímaných opatření v rámci jarní vlny epidemie bylo odpuštění zálohových plateb na sociální a zdravotní pojištění osobám samostatně výdělečně činným. Těm tak na šest měsíců odpadla nutnost hradit přibližně pět tisíc korun měsíčně. Navíc byly na tento půlrok platby za sociální a zdravotní pojištění odpuštěny úplně, což znamená, že živnostníci za tyto pojistky v roce 2020 zaplatí méně.

Odpuštění některým skupinám není možné

Mnozí z OSVČ tak doufaly, že při příchodu druhé vlny schválí vláda podobné opatření. Jenže stát už dnes postupuje mnohem cíleněji a zaměřuje se vyloženě na postižené sektory. Odpuštění záloh na sociální a zdravotní pojištění tak už v plánu není. Na svém Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Téma diskutujeme, ale v tuto chvíli k odpuštění odvodů přistoupit nechceme,” řekla Schillerová ve vysvětlujícím videu. “Na rozdíl od jara jsme ekonomiku nevypnuli jako celek a odpuštění odvodů jen některým skupinám není možné. A plošné odpuštění by znamenalo velkou díru do zdravotního systému, který teď potřebujeme posilovat.” Schillerová tak poukazuje na skutečnost, že stát nemá na tuto formu pomoci živnostníkům peníze. V rozpočtu se však našlo 15 miliard na rouškovné pro důchodce, kteří jako jedna z mála skupin nebyli krizí po finanční stránce zasaženi.

OSVČ mohou žádat o kompenzační bonus

Živnostníci musí na zálohách aktuálně platit minimálně dvacetinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. V roce 2020 jsou minimální zálohy na sociálním pojištění stanoveny na 2544 Kč a v případě zdravotního pojištění činí 2352 Kč měsíčně. Jen odpuštění záloh na sociálním pojištění stojí státní kasu přibližně 2,5 miliardy korun měsíčně.

OSVČ mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 500 korun denně po dobu nouzového stavu. Na rozdíl od jara ale nemohou žádat všichni živnostníci, ale pouze ti, kteří museli kvůli protiepidemickým opatřením vlády uzavřít své podnikání, případně na jejich byznys měla opatření dopad alespoň z 80 %.

Foto: vlada.cz

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments