Živnostníci si musí vybrat kompenzační bonus, nebo ošetřovné. Obě podpory najednou čerpat nelze a mají i další omezení

Živnostníci, kteří byli zasaženi aktuálními vládními opatřeními, sice mohou opět žádat o různé formy pomoci, ale jejich podmínky jsou výrazně přísnější než na jaře tohoto roku a navíc stát zakazuje jejich souběh.

V případě osob samostatně výdělečně činných jde především o čerpání takzvaného kompenzačního bonusu a ošetřovného. Pokud jste si zažádali o obě podpory najednou, je to chyba a úřady vám je neuznají. Budete si muset vybrat pouze jednu z nich. Přesněji řečeno, obě podpory nemohou být čerpány souběžně. Lze ale nějakou dobu pobírat ošetřovné a pak si místo něj požádat o kompenzační bonus.

Nejde přitom o jedinou komplikaci. Pokud jste na jaře ošetřovné nebo kompenzační bonus čerpali, neznamená to, že na ně máte nárok i nyní. Jejich podmínky jsou totiž výrazně přísnější.

Kompenzační bonus pro OSVČ

Zatímco v první vlně protiepidemických opatření na jaře tohoto roku nakonec ministerstvo financí ustoupilo ve snaze zajistit co možná nejrychlejší a nejplošnější pomoc, tentokrát už tomu tak není.

Na příspěvek ve výši 500 Kč za den mají nárok explicitně pouze ti, kterým stát zakázal či znemožnil jejich podnikání. Typicky tak bonus mohou čerpat lidé z pohostinství, provozovatelé ubytování nebo různých služeb, například fitness center či kadeřnictví.

Naopak na bonus nemají nárok ti, kteří svou činnost mohou vykonávat nadále, ale přesto se jich opatření nějakým negativním efektem dotkla, případně se potýkají s poklesem poptávky. Výjimky mají pouze ty obory, které jsou na uzavřené sektory navázány přinejmenším z 80 %.

Lidé mohou o kompenzační bonus žádat pouze za ty dny, kdy byli opatřeními vlády skutečně zasaženi, nejdéle však po dobu nouzového stavu. Ten byl původně vyhlášen od 5. října do 4. listopadu, ale Sněmovna ho prodloužila do 20. listopadu. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je pravděpodobné, že se bude prodlužovat ještě dále.

Ošetřovné pro OSVČ

Také v podzimní vlně protiepidemických opatření mohou OSVČ zažádat o ošetřovné. Jak už jsme ale zmínili, týká se to pouze těch podnikatelů, kteří nebudou zároveň pobírat kompenzační bonus.

Částka ošetřovného činí 400 Kč na den a už neplatí na děti do 13 let jako na jaře, ale pouze pro děti do 10 let.

Vláda se zjevně snaží opatření maximálně zacílit a nezdvojovat zbytečně podporu. Vychází z logiky, že když se někdo doma stará o dítě a pobírá ošetřovné, stejně by se nemohl věnovat své živnosti, za jejíž přerušení náleží kompenzační bonus.

Foto: vlada.cz

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments