Vláda znárodnila peníze z veřejných sbírek určených na obnovu poničené Moravy. Peníze de facto ukradla, řekl Kalousek

Češi se ukázali být znovu extrémně solidárním národem, který se dokáže ve chvílích živelních katastrof spojit a zajistit rychlou obnovu zničených oblastí. Mnozí lidé pomáhají na místě, kterým prošlo tornádo, případně poskytli materiální pomoc. Další pomohli alespoň tak, že do některé z veřejných sbírek zaslali částku podle svých možností.

Právě veřejné sbírky se přitom tentokrát naplnily obrovskou rychlostí a slaví absolutní rekordy. Češi do nich poslali už více než miliardu korun. Málokdo má přitom jasnou představu o tom, jakým způsobem jsou prostředky ze sbírek vynakládány, ale obecně se předpokládá, že se tak děje maximálně účelně, aby se co nejvíce pomoci dostali k těm nejpotřebnějším.

Server Hlídač státu teď však zveřejnil vládní výnos týkající se výše státní podpory, kterou mohou lidé dostat na svůj zničení majetek. A ukázalo se, že stát do tohoto limitu započítává právě i prostředky získané z veřejných sbírek. To de facto znamená, že sbírky znárodnil a zahrnul do obnosu, který postiženým lidem rozdá.

Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory a příjmem z veřejné sbírky,” uvádí vládní program schválený 28. června.

Do rozdílu se navíc počítá i pojištění. Ve výsledku tak ale mohou dostat stejnou náhradu lidé, kteří byli dobře pojištění jako ti, kteří pojištění nebyli. Na jedné straně jde pochopitelně o vítanou pomoc lidem v nouzi, na té druhé ale morální hazard, protože pojištění v takovém případě pozbývá smyslu.

Vláda tak de facto ukradla peníze, které lidé posílali a učinila z nich příjem státu. Všem odpovědným, kteří si svůj majetek pojišťovali, navíc vláda vzkázala, že jsou blbí,” uvedl Miroslav Kalousek na svém facebookovém profilu.

Ministryně financí Alena Schillerová přitom den před schválením vládního programu ujišťovala, že dotace se nebude snižovat o plnění z pojistky a její výše bude pro všechny stejná. To však už neplatí.

Ministryně Klára Dostálová v reakci na zveřejněný dokument na svém Twitteru uvedla, že by mělo dojít k jeho změně. To však musí odsouhlasit vláda a není jisté, zda se tak stane. Dostálová navíc mluví o nešťastné formulaci, která je však poměrně jasná a jednoznačně z ní vyplývá, čeho chtěla vláda dosáhnout.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
116 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments