Olympijský zákaz plaveckých čepic, které zakrývají afro nebo dredy. Černošští plavci se bouří

Olympionici se musí v Tokiu obejít bez speciálních plaveckých čepic, které jsou vyrobeny tak, aby zakrývaly bujné kštice, jež zdobí například afro či dredy. To se však nelíbí především černošským plavcům. Právě oni by tyto čepice využili nejvíce. Podle nich jde o jednoznačnou diskriminaci. Běžně dostupné čepice jim totiž sklouzávají z hlavy, což negativně ovlivňuje jejich výkon.

Verdikt Mezinárodní plavecké federace (Fina) oznámila společnost Soul Cap, která speciální čepice vyrábí. Uvedla, že federace žádost o zařazení těchto pokrývek hlavy mezi certifikované pomůcky pro závody v Tokiu odmítla. Podle plaveckého svazu jsou takové čepice pro závody nevhodné, protože nerespektují přirozený tvar lidské hlavy.

Černošští plavci se proti tomuto rozhodnutí ohradili, jak uvádí server BBC. Podle nich jde o zdrcující a diskriminující rozhodnutí, a to především pro černošské plavkyně.

Své problémy popsala sedmnáctiletá plavkyně Kejaj Terrelongeová. Podle ní je speciální péče o vlasy jen jednou z mnoha bariér, kterým na mezinárodní scéně musí čelit. “Pochopitelně si mohu nasadit uznávanou čepici, ale to jen díky tomu, že používám speciální olej. Čepice pak ale sklouzává a vlasy se mi namočí,” uvedla Terrelongeová pro stanici Radio 1. To potom ovlivňuje její výkon.

Černošští plavci si naopak pochvalují speciální čepice, které skvěle drží objemné vlasy. Plavecká federace jim je ale na mezinárodních závodech zakazuje. Někteří sportovci upozorňují na to, že může jít o důvod, proč se některé mladé černošské dívky nedají na plaveckou dráhu, přestože by o ní měly zájem. Jak uvedla britská reprezentační plavkyně černé pleti Alice Dearingová, nediví se dívkám, které s plaváním přestanou, aby si úplně nezničily své vlasy, na které jsou pyšné.

Fina odmítla záležitost komentovat. Podle společnosti Soul Cap ve svém rozhodnutí napsala, že si není vědoma nějakých stížností sportovců. Výrobce speciálních čepic ale jasně dokládá, že to není pravda.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments