Vládní politik napálil do Čechů: Za zdražování si můžete sami. To je konec, co si to dovoluje?

Vláda je pod palbou kritiky za to, že se jí stále nedaří dát dohromady státní finance. Ve skutečnosti to vypadá tak, že se ani nijak zvlášť nesnaží dělat reálné kroky, které by k nápravě vedly. Vždy se pouze objeví nějaký návrh, který je pak zase stahován a schváleno není absolutně nic.

Situace není dobrá

Mezitím jen bezmocně sledujeme, jak bobtná letošní schodek, a to výrazně rychleji než bylo v plánu, protože je rozpočet pravděpodobně navržen špatně. Už za duben se schodek vyšplhal na 200 miliard korun, přičemž na celý rok je rozpočtován na 300 miliard. Dnes už není zřejmě nikdo, kdo by věřil, že se do této už tak horentní sumy vejdeme. Nejspíše se opět naváže na schodky čtyřsetmiliardové až půlbilionové.

To jsou přitom čísla, o kterých se nám ještě před pár lety ani nesnilo. Právě nezřízené rozhazování je jedním z důležitých faktorů obrovské inflace, které česká ekonomika momentálně čelí. Zdražování v loňském a letošním roce je skutečně citelné a ohrožuje životní úroveň občanů.

Foto: Shutterstock

Kdo za to může?

Tato vláda přitom slibovala razantní škrty, kterými by byla krocena právě i inflace. Zatím se nicméně k ničemu pořádnému neodhodlala. Je proto překvapivé, když poslanec za ODS a její ekonomický expert Jan Skopeček v CNN Prima News prohlásil, že za inflaci si můžeme všichni. Někteří jsou pak zodpovědní více, třeba voliči volící politiky, kteří utrácí namísto toho, aby šetřili.

Jsou to velmi zvláštní slova, navíc nepříliš přiléhavá na tuto situaci. Předchozí vládu nikdo nevolil proto, aby utrácela. To se stalo až s vnějšími okolnostmi. Tuto vládu naopak lidé zvolili, aby šetřila, jenže tak nečiní a naopak pokračuje v utrácení.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments