Vládu nachytali u zlodějiny. Tohle Andrej Babiš nemusí ustát

Premiér Andrej Babiš si zvykl na to, že mu u jeho širšího voličské základny projde prakticky vše. Ukázalo se, že velké části občanů nevadí kauzy typu Čapí hnízdo či střet zájmů v dotacích řešený až v Bruselu.

To vše Babiš vždy dokázal vyargumentovat, obvykle slovy o tom, že je proti němu vedena kampaň a on nedělá vůbec nic špatného. Pokaždé se snažil, aby to vypadalo, že je na straně širokých mas, za které bojuje.

Také proto by ho z konceptu mohla vyvést nejnovější kauza, která vlastně není nijak závratná a v porovnání se zmíněnými je svými (finančními) rozměry až bezvýznamná. Jenže je zároveň symbolická. Ukazuje, jak vláda Andreje Babiše s občany skutečně smýšlí a jak si váží jejich solidarity.

Jde o tolik skloňované “znárodnění” veřejných sbírek. Babiš a spol. si jednoduše řekli, že peníze ze sbírek, kam Češi dobrovolně naposílali stovky milionů korun, zahrnou do celkových náhrad škod spolu se státní pomocí a pojištěním.

Vládu usvědčil její vlastní dokument, na kterém je vše zřetelně popsáno. To, že se teď ministři snaží vše zahladit slovy o nešťastné formulaci, tentokrát nemusí stačit. Tady se totiž vláda skutečně chystala sáhnout na peníze, které mnozí poslali z vlastního přesvědčení a proto, aby byly využity na pomoc lidem v nouzi. Rozhodně to nemysleli tak, že budou suplovat státní pomoc. Nebo tak, že by díky jejich darům snad mohl stát na pomoci ušetřit.

Ne nadarmo se k celé věci zatím premiér Babiš vůbec nevyjádřil. Nechce s ní být totiž spojován. Až tak učiní, jako, že bude muset, vše hodí na své podřízené. Pravděpodobně je nazve hlupáky nebo ještě něčím horším. Bylo by však bláhové domnívat se, že o tom Babiš, který si potrpí na mikromanagement, nevěděl.

Může to být nakonec tato kauza, která Babiše připraví o vítězství ve volbách, k němuž podle posledních průzkumů opět směřoval. Může to být ona pomyslná poslední kapka, která bezmeznou trpělivost voličů nakonec přeci jen zvrátí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
237 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments