Andrej Babiš opět ukázal, jaký má ve vládě bordel. Je nepochopitelné, že může vyhrát volby

Premiéra Andreje Babiše mohlo těšit, jak rychle Češi zapomněli na šlamastyku, kterou jeho vláda způsobila v koronavirové krizi. Dnes už je zcela jasné, že v České republice se umíralo významně více než jinde a bylo to zbytečné. Ve výsledku byly školy a služby zavřené ještě déle než v jiných zemích, které situace zvládly podstatně lépe.

Teď už je ale zřejmě definitivně po covidu, nebo spíše po jeho žhavé fázi. Panuje krásné léto, lidé si užívají dovolených a obrázky přeplněných nemocnic už raději vytěsnili z paměti. Snad i proto se mohlo Hnutí ANO znovu vrátit do čela volebních průzkumů, kde ho předtím na čas vystřídali Piráti v koalici se STAN. Zdálo se přitom, že ANO už má před sebou jen postupný sestup. Čtěte více: Drsný pád Pirátů pokračuje. Babiš hraje otřepaná témata a míří za vítězstvím

Andrej Babiš ale znovu ukázal, že ostrou část kampaně umí. Respektive je do ní ochoten nasypat obrovské množství prostředků a má k dispozici ty nejlepší lidi. Místy to tak, po marketingové stránce, může vypadat opravdu dobře. Obzvlášť, když premiérovi nahrají tentokrát nepříliš obratní Piráti, kteří vyděsili občany snahou zvednout daně z nemovitostí a dalšími nepříliš promyšlenými experimenty, na které není nikdo příliš zvědavý.

To vše ale nesmí zakrýt skutečnost, že Andrej Babiš vládne skutečně velmi špatně a jeho ministři zpackají v podstatě úplně všechno. Na tornádu na Moravě se Babišova vláda opět mediálně přiživila, byť fotografie premiéra a ministryně financí, jak sedí v troskách, působily spíše komicky. Vláda každopádně postiženým lidem okamžitě naslibovala hory doly.

Pak ale ministři bez obalu schválili materiál, ve kterém se stát opovážil sáhnout na veřejné sbírky, do kterých lidé přispívali z vlastní vůle a ve kterých se rychle nahromadily stamiliony. Vláda však řekla, že je zahrne do veřejné pomoci, a to spolu s pojištěním. Nárok na pomoc od státu se tak měl vypočítat teprve po odečtení pojistky a právě příspěvků z veřejných sbírek. Čtěte více: Vláda znárodnila peníze z veřejných sbírek určených na obnovu poničené Moravy. Peníze de facto ukradla, řekl Kalousek

Co z toho plyne? Jde fakticky o znárodnění veřejných sbírek a do toho ještě relativizaci pojištění. Stát vlastně řekl, že je jedno kolik lidé svým spoluobčanům přispěli. Stejně tak je jedno, zda byl někdo pojištěn, nebo nikoliv. Všechny peníze se měly hodit do jednoho pytle a měl každý dostat stejně.

Pochopitelně to vyvolalo velkou bouři. A když to Andrej Babiš viděl, přikázal ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové, aby to změnila. Ta se začala odvolávat na nešťastnou formulaci a přislíbila změnu.

Tohle by ale v žádném případě nemělo zapadnout. Nejde o nešťastnou formulaci. Materiál byl koncipován jednoznačně a cílem vlády bylo evidentně tento záměr provést. Nebýt to tak choulostivé téma a nebýt před volbami, kdo ví, jak by to dopadlo.

Skutečnost, že tak neobratný premiér má velkou šanci vyhrát i příští volby, je bohužel ukázkou toho, do jak hrozivé situace se politická scéna v České republice dostala.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments