Drsný pád Pirátů pokračuje. Babiš hraje otřepaná témata a míří za vítězstvím

Pirátská strana v koalici se Starosty a nezávislými v červnovém předvolebním průzkumu agentury Median ztratila vedení, které do té doby vcelku jednoznačně držela. Na pozici jedničky ji vystřídalo Hnutí ANO s výrazným ziskem 26 %.

Také tento průzkum tak potvrdil trendy, které bylo možné vyčíst už u konkurenčních agentur. Největší propad zažívá právě koalice Pirátů a STAN, která oproti květnu klesla o celá 2,5 %. Může to být dáno sílící nedůvěrou potenciálních voličů k nápadům, které prezentovali především politici Pirátů. Šlo především o návrhy na vyšší zdanění nemovitostí, případně nepodmíněný příjem. Pravdou ale také je, že tato koalice v posledních měsících poněkud vyklidila pole a nedaří se jí nacházet silná pozitivní témata, která by mohla prezentovat.

Naopak Andrej Babiš zjevně své téma již našel. Největšího konkurenta obvinil z toho, že podporuje migraci a chce občanům “nastěhovat migranty do bytů”. Jde pochopitelně o nadsázku, za kterou však Piráti premiéra dali k soudu. Babiš vytahuje otřepané migrantské téma v době, kdy tento problém ve skutečnosti už není na stole. Podle všeho však toto téma, které vyhrálo už několikeré volby, na mnoho voličů stále funguje. Premiér otočil také v otázce modernizace země. Zatímco před minulými volbami ve své knize upozorňoval na fenomén sdílené ekonomiky jako na pozitivní věc, teď se vůči němu vymezil.

Volební model – červen 2021. / Foto: Median

Na třetím místě volebního průzkumu se nachází koalice Spolu se stabilními 20 %. Tento subjekt nevykazuje velké výkyvy, ale pod vedením Petra Fialy nemá příliš tendenci útočit na vítězství.

Průzkum Medianu potvrdil také sílící Hnutí Přísaha, které už je spolehlivě nad pětiprocentní hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny a překonalo tak zavedené strany jako ČSSD nebo KSČM. Podle pozorovatelů má právě Přísaha největší prostor k růstu, kdy by nakonec mohla atakovat i desetiprocentní hranici.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments