“Neměl žádný strach, ani neplakal.” Martin Přecechtěl dokázal, co si předsevzal. Spáchal asistovanou sebevraždu

Chtěl se s ní poprat, ale nemoc u něj postupovala velmi rychle. Zrádná amyotrofická laterální skleróza (ALS) sportovce Martina Přecechtěla nejprve připravila o řeč, práci, milovaný sport a nakonec ho připoutala nemohoucího k vozíku. Nechtěl však, aby ho nemoc porazila definitivně. Svůj odchod proto realizoval sám, a to prostřednictvím asistované sebevraždy ve Švýcarsku, kde si sám aplikoval podanou smrtící látku. “Neměl žádný strach, ani neplakal. Byl rád a bylo poznat, že jakmile začala látka účinkovat, cítil úlevu,” uvedla jeho manželka Markéta pro server iRozhlas.cz. Hrozilo přitom, že se sám zabít už nestihne.

O tom, že trpí amyotrofickou laterální sklerózou, se sedmatřicetiletý Martin Přecechtěl dozvěděl před dvěma lety. Dobře věděl, jak vážná věc to je, ale vzdát se nechtěl. Vždyť předtím uběhl třeba maraton nebo 100kilometrový závod napříč pohořím Krkonoše. ALS však otce dvou malých dětí postavila před zcela novou výzvu.

Nemoc postupovala agresivně

Martin se zajímal o alternativní způsoby léčby, bohužel však u něj příliš nezabíraly a nemoc postupovala velmi rychle. Ještě před necelým rokem se přitom Martin účastnil happeningu Prague City Swim, kdy zvládl uplavat 200 metrů ve Vltavě.

Martin se rozhodl podstoupit asistovanou sebevraždu. “Nechtěl, aby ho děti viděly, jak se udusí,” uvedla jeho manželka Markéta. Tu však nelze podstoupit v České republice, ale jen ve Švýcarsku. Navíc jde o procesně velmi náročnou záležitost. Hrozilo tak, že to Martin už nestihne. Základní podmínkou je totiž to, že si smrtící látku musí dotyčný aplikovat sám.

Nakonec se ale vše podařilo a Martin se s manželkou vydal na osmihodinovou poslední cestu do Švýcarska. “Trošku jsem doufala, že se rozhodne přece jen jinak, a k tomu bude mít ještě sedmihodinovou cestu na to si to promyslet. Ale možná právě ta cesta ho v jeho rozhodnutí jen ujistila,” popsala Markéta.

Poslední chvíle

Martin s Markétou dorazili do Švýcarska v pondělí odpoledne. Lékaři mu na zkoušku dali vypít kelímek vody. Martinovi se ho ale ani na popáté nepodařilo obrátit celý, aby mohl vypít veškerou smrtící látku. To je přitom pro podstoupení asistované sebevraždy zásadní.

Nakonec lékaři zvolili jiný postup, a to nitrožilní aplikací, kdy Martin musel pouze stisknout tlačítko. Potom už zbyla jen krátká chvíle na rozloučení s milovanou manželkou. Po třiceti vteřinách Martin usnul. “Neměl žádný strach, ani neplakal. Byl rád a bylo poznat, že jakmile začala látka účinkovat, cítil úlevu,” popsala Markéta. Poté, co Martin zemřel, zkontrolovala průběh asistované sebevraždy policie.

Martin vše dělal hlavně kvůli mně a dětem. Jak sbírku přes transparentní účet, která je mimo jiné pro účely spojené s Maximem a Matyldou. A asistovanou sebevraždu si vybral i kvůli nám. Abych s dětmi měla šanci ještě žít,” řekla Markéta, která Martinovu volbu považuje za největší oběť, kterou pro svou rodinu mohl udělat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments