Kapitán Smartwings letěl přes půl Evropy na jeden motor. Ohrozil 170 lidí, hrozí mu vězení

Byl to velký skandál, když se před dvěma lety přišlo na to, že pilot letadla Smartwings letěl s plně obsazeným strojem přes polovinu Evropy na jeden motor poté, co mu ten druhý vypověděl službu. V takovém případě je přitom nejen obvyklé, ale i nutné přistát na nejbližším možném letišti. To však kapitán neučinil a cestu z Řecka do Prahy dokončil i s porouchaným strojem. Důsledky mohly být fatální: pokud by se pokazil i druhý motor, letadlo se mohlo zřítit.

Policie teď v souvislosti s tímto případem obvinila jednoho člověka. Podle informací serveru Blesk.cz jde právě o kapitána letu. Ten je stíhán kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti. Trestní sazby u tohoto činu jsou šest měsíců až pět let vězení, stejně jako zákaz činnosti.

Letadlo společnosti Smartwings letělo 22. srpna 2019 z řeckého ostrova Samos do Prahy. Levý motor vypověděl službu už nad Egejský mořem, tedy na počátku cesty. Jediné, co kapitán v té chvíli udělal, bylo poklesnutí do nižší letové hladiny, ve které pokračoval až do Prahy. Teprve v České republice oznámil, že letí na jeden motor a žádá o nouzové přistání.

To však měl provést už mnohem dříve. Kapitán minul hned několik letišť na trase, kde mohl přistát, jak uvedl Úřad pro civilní letectví. Na základě vyšetřování potom Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod konstatoval, že kapitán letadla pochybil. Teď se vše přelévá do trestněprávní roviny.

Proč se kapitán nezachoval tak, jak měl, je otázkou. Zaznívají také spekulace, že se snažil ušetřit peníze letecké společnosti Smartwings, která už v té době nebyla v dobré finanční kondici a kterou by neplánované přistání stálo značné prostředky.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments