Voda z rýže je pokladem, který zbytečně končí v odpadu. Naučte se ji využívat a už nepřestanete

Pokud nenecháváte rýži zcela vyvařit a přebytečnou vodu slijete do dřezu, zkuste jí příště najít jiné využití. Voda z rýže je totiž bohatá na vitaminy a minerály.

Použít můžete vodu z uvaření rýže i vodu z namáčení rýže. Zrna propláchněte, abyste je zbavili nečistot, pak dejte rýži do nádoby a zalijte vodou, ať se namočí. Nechte ji minimálně 15 minut odstát, ale klidně i přes noc a pak ji slijte.

Zalijte květiny

Voda z rýže obsahuje látky, které bývají součástí hnojiv. Dusík, draslík a fosfor zajistí rostlinám výživu. Zalévejte maximálně 2x týdně. Použijte vodu z nevařené rýže. Voda z vařené rýže musí mít pokojovou teplotu a nesmí obsahovat sůl.

Předejděte zácpě a zažeňte průjem

Rýžová voda je bohatá na vlákninu, a proto usnadňuje pohyb potravy ve střevech. Obsah škrobu podporuje růst prospěšných střevních bakterií. Kromě zácpy pomáhá i při průjmu u dospělých i dětí.

Zabraňte dehydrataci

Při náročných fyzických aktivitách doplňte tekutiny odstraněné potem. Rýžovou vodou doplníte tekutiny, ztracené minerály a elektrolyty.

Snižte teplotu i horečku

Rýžová voda pomůže při snižování zvýšené teploty i horečky, protože zabraňuje ztrátě tekutin. Dodá tělu živiny a urychluje rekonvalescenci.

Prevence proti rakovině

Pravidelná konzumace rýžové vody dokáže předcházet mnoha druhům rakoviny, hlavně u orgánů trávicího traktu, jako jsou žaludek a tlusté střevo.

Prevence vzniku Alzheimerovy choroby

Voda z vařené rýže dokáže podle odborníků zabránit i propuknutí Alzheimerovy choroby. Vědecky se to ale zatím nepodařilo dostatečně prokázat.

Na vlasy

Asijské ženy využívají rýžovou vodu pro péči o vlasy a pleť. Podle výzkumů zlepšuje elasticitu vlasů, poddajnost a snižuje tření. Obsahuje inositol, vitamin skupiny B, který obnovuje poškozené vlasy. Zůstává ve struktuře i po opláchnutí, působí jako prevence a ochrana před poškozením. Aminokyseliny posílí vlasové kořínky, zvětší objem vlasů a zanechají je hebké a lesklé.

Vlasová koupel

Po umytí vlasy opláchněte rýžovou vodou a nechte tekutinu ve vlasech působit 2 až 3 minuty jako kondicionér a pak opláchněte. Rýžová voda vyplní trhliny ve struktuře vlasů a vlasy budou lesklejší, hebčí a pevnější.

Na pleť

Rýžová voda je díky uklidňujícím a chladícím účinkům součástí ajurvédské medicíny. Pomáhá na zanícenou kůži, podráždění i záněty,hydratační, antioxidační a hojivé vlastnosti, posílí mikrocirkulační oběh pokožky a zabrání vzniku stařeckých skvrn. Pokožka je čistá, svěží a hydratovaná. Rýžová voda dá pokožce i vlasům lehkou ochranu před silným slunečním zářením.

Pleťová voda

Pro pokožky rýžovou vodu smíchejte s pár kapkami citrónové šťávy a levandulového esenciálního oleje. Ošetřená pokožka bude hladká, pružná a zářivá.

Foto: Adobe Stock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments