Vodiče

Dráty jsou dráty. Všichni mají dráty. Ale jaký je mezi dráty rozdíl? Jak se od sebe liší? K čemu je můžete použít? A jak spolu spolupracují, aby vytvořily síť drátů, která je více než jen dráty, ale systémem drátů, který protéká vaším domem a napájí vše v něm?

Jsou kabely, které používáte každý den, a jsou kabely, o kterých nevíte. A pak je tu celý systém drátů pod povrchem, který napájí váš dům bez jakéhokoli přímého kontaktu z vaší strany.

Vodiče se skládají z různých částí: izolátoru, vodiče nebo kovového drátu a někdy ještě z další vrstvy, která se nazývá uzemňovací vodič (který nemá se skutečným uzemněním mnoho společného). Nyní mohou být tyto vodiče vyrobeny z nejrůznějších materiálů, jako je měď, stříbro nebo dokonce zlato! Ale co záleží na tom, jak jsou vyrobeny? Záleží na tom, protože každý materiál má své vlastní vlastnosti, které určují, jak dobře vede například elektřinu. Každý kabel se skládá z více drátů, takže pokud se jeden z nich porouchá… nic se neděje, protože ostatní kabely se skládají z více drátů.Jaké kabely používáte každý den? Víte, jak dráty spolupracují při napájení vašeho domu a dodávají elektřinu všem spotřebičům v něm?

Z čeho se vyrábí:

Základním materiálem pro jádra elektrických kabelů jsou elektrovodná měď nebo hliník. Hliník má sice nižší vodivost než měď a proto pro stejné proudy musí mít větší průřez, ale přesto je výsledný kabel lehčí než měděný. Ideálně se tak hodí pro závěsná vedení, kdy navíc bývá doplněn vpleteným ocelovým nosným prvkem.

Běžným materiálem pro výrobu izolace a plášťů je měkčené PVC, dále silikon, polyetylen, EPR, HEPR, HFFR aj.

Jak se používají dráty?

Dráty jsou dráty. Každý má dráty. Jaký je ale mezi dráty rozdíl? Jak se od sebe liší? K čemu je můžete použít? A jak spolupracují, aby vytvořily síť drátů, která je víc než jen dráty, ale systémem drátů, který prochází celým domem a napájí vše v něm?

Existují kabely, které používáte každý den, a existují kabely, o kterých nevíte. A pak je tu celý systém drátů pod povrchem, který napájí váš dům bez jakéhokoli vašeho přímého kontaktu.

Kabely se skládají z několika vláken, kolem kterých je omotána nějaká izolace (obvykle PVC). Mezi nejběžnější typy kabelů patří vícežilové měděné vodiče; koaxiální kabel.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments