Vodu z těstovin nevylévejte, obsahuje prospěšné látky. V domácnosti pro ni najdete bezpočet praktických využití

Většina z nás po uvaření těstovin automaticky vodu vylije. Přecedíme je nad dřezem a voda odteče do odpadu. Tato voda ale obsahuje vyvařený škrob, minerály a vitamíny, které můžete velmi dobře v domácnosti využít.

Namočte do ní luštěniny

Sušené luštěniny, jako jsou fazole, čočka či hrách před vařením namočte na 12 hodin do studené vody z vaření těstovin. Škrob pomůže rehydrataci a usnadní trávení. Před vařením luštěniny propláchněte v čisté vodě.

Uvařte polévku, pesto omáčku nebo udělejte těsto

Voda z těstovin může tvořit základ na zeleninovou polévku. Přítomné vitamíny a minerály jí dodají výživovou hodnotu a zlepší výslednou strukturu tekutiny. Z této vody je i vynikající pesto omáčka na těstoviny, díky škrobu se krásně spojí. Použijte ji také na domácí chléb nebo těsto na pizzu. Voda si v sobě uchová chuť těstovin a škrob, který těstu dodá výjimečnou chuť.

Pomocník při úklidu

Pšeničný škrob ve vodě z vařených těstovin má odmašťovací schopnost. Ve dřezu v ní můžete umýt nádobí. Přírodní saponát odstraňuje mastnotu a skvrny z hrnců a pánví. Voda však musí být horká. Vyčistí i pracovní plochy.

Zlikvidujte plevel a oživte rostliny

Vařící vodou přelijte plevel a tato osolená voda z těstovin s ním ihned zatočí. Zničí ho totiž i s kořeny. Škrob obsahuje mnoho minerálních látek i vitamínů a je výživný pro rostliny, proto vychladlou, ale nesolenou vodou z těstovin zalijte rostliny.

Pečujte o své vlasy

Místo vlasové kosmetiky vyzkoušejte vodu z těstovin. Namočte si do ní vlasy, promněte je, nechte 10 minut působit a vlasy umyjete běžným šamponem. Vaše vlasy budou pevnější, lesklejší a vitálnější.

Pomoc pro bolavé nohy

Pokud vás často bolívají po celém dni nohy, vyzkoušejte použít pro úlevu právě vodu z těstovin. Ohřejte si vodu z těstovin na příjemnou teplotu pro vodní lázeň, nalijte jo lavoru a nohy do ní ponořte. Teplá obsahující minerální látky zmírní bolest nohou a koupel nohou vám přinese vytouženou úlevu.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments