Hradní kancléř Vratislav Mynář není v hledáčku policie poprvé. Strážci pořádku se o něj zajímali v souvislosti s řadou případů, jako například čerpání dotací na sjezdovky či penzion, případně účast v rámci machinací se zakázkami v Lánské oboře. Nikdy však nebyl předmětem vyšetřování tak závažného jako v současné době.
Svými kroky, kdy podivně zatajoval stav prezidenta republiky Miloše Zemana, vodil k němu návštěvy a možná i vydával zfalšované dokumenty, se vmanévroval do nezáviděníhodné pozice. Policie už informovala, že v této souvislosti zahájila šetření, ve kterém jde mimo jiné o zločiny proti republice. To je obzvlášť závažná trestná činnost, ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát. Logicky se tak trestá těmi nejvyššími tresty.
Policie podle všeho využívá indicií, ze kterých vyplývá, že Miloš Zeman už nějakou dobu není schopen vykonávat své pravomoci. Namísto toho, aby o tom jeho okolí informovalo a spustily se tak adekvátní kroky, je možné, že toho naopak zneužilo ve vlastní prospěch.
Podle trestního zákoníku se mezi zločiny proti České republice počítá například vlastizrada, rozvracení republiky, sabotáž nebo zneužití zastupování státu a mezinárodní organizace. Nejvyšší tresty je přitom možné udělit za vlastizradu, a to v rozmezí 15 až 20 let. Neplatí přitom, že by se jí musel dopustit sám prezident. Svou vlast může zradit kdokoliv a může za to být odsouzen, pokud jsou k tomu dostatečné důkazy.
Kromě trestu odnětí svobody připadá v rámci těchto těžkých zločinů v úvahu také propadnutí majetku. Ten má přitom Vratislav Mynář značný. V roce 2015 například koupil vilu ve Strašnicích, a to mimochodem podezřele levně. Následně ji honosně zrekonstruoval. Kromě toho vlastní Mynář historický dům přímo pod Pražským hradem. Dále je majitelem rozsáhlých držav a nemovitostí v jeho rodných Osvětimanech a okolí.
“Hrozí jednak trest odnětí svobody, ale dokonce u některých trestných činů je třeba i trest propadnutí majetku. To znamená v zásadě propadnutí veškerého majetku, který ten člověk nashromáždil, což by asi bylo dost nepříjemné,” vysvětlil právník Ondřej Preuss pro server Blesk.cz.
Foto: David Sedlecký / Creative Commons / CC-BY-SA