Všechny obchody v Česku brzy zavřou krám. Nakupte si včas, ať nezůstanete o hladu

Na konci roku je tradičně velmi obtížné nakupovat. Je tu totiž série mnoha dní, kdy zůstávají supermarkety zavřené, což ztěžuje plánování nákupů a spotřeby. Někteří lidé si nakoupí příliš málo, protože nechtějí plýtvat, a potom toho litují. Další si pro změnu udělají obrovské zásoby, které potom vyhazují. Nic z toho není optimální a je na zváženou, zda by se příkazy obchodníkům ohledně toho, kdy mají mít zavřeno, neměly v tomto případě zmírnit.

Samá omezení

Mimo jiné to totiž způsobuje i obrovský přetlak zákazníků v obchodech, kdy už pár dní před Štědrým dnem takřka není možné rozumně nakoupit. Regály jsou často prázdné, jelikož se nestíhají doplňovat a v obchodech není vůbec k hnutí. Ono ale není divu, vždyť lidé už potom nemají až do 27. prosince možnost si nakoupit.

Něco podobného se potom opakuje i před Silvestrem a na Nový rok. Také poslední den v roce je otevírací doba obchodů omezená, byť nikoliv zákonem, ale obvykle z rozhodnutí jednotlivých obchodníků.

Například Lidl, Billa a Penny Market mají na Silvestra otevřeno jen do 17:00. O hodinu déle můžete potom nakupovat v Globusu, Kauflandu, Tescu a Albertu. Opět se dá přitom očekávat obrovský nával, jelikož nákup zásob na silvestrovské pohoštění mají lidé tendenci nechávat na poslední chvíli. Obvykle si pak také uvědomí, že další den bude zavřeno, a musí si nakoupit ještě více.

Foto: Shutterstock

Nakupování je obtížné

Je totiž pravdou, že obchody zůstanou na Nový rok uzavřeny, a to všechny. Výjimku mají pouze menší prodejny, tedy zejména večerky do 200 metrů čtverečních. Nakupovat můžete teoreticky také v prodejnách, které se nacházejí na nádražích, čerpacích stanicích a letištích. To však není příliš komfortní.

Někteří lidé už mají těchto omezení plné zuby. “Na konci roku je to opravdu děsné. Místo toho, aby byly svátky klidné, je to doslova boj o kus žvance v obchodech. Ty jsou buď zavřené nebo přervané zákazníky,” říká znechuceně pan Miloš, který v tomto období raději už využívá dovážkové služby potravin.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

18 Replies to “Všechny obchody v Česku brzy zavřou krám. Nakupte si včas, ať nezůstanete o hladu

 1. Za komunistu bylo na svátky otevřeno jen 12,00a šlo to taky jenomže dneska nejsou svátky klidu a míru jsou to svátky nenazranosti a kdo více utratí jsou i takový který si na pujci

  1. Přesně, tak.Zavedla bych to jak za sociku .V tydnu do 18h.sob.12h a neděle zavřeno .Si laskavě hlavně státní zaměstnanci uvědomte že tito lidé mají právo si odpočinout jako vy.Oni na rozdíl od určitých st.zamestnancu musí makat.Ne s hrnkem kafe v ruce po kancelářích.

 2. Všem, kdo nadávají, bych přála pracovat jeden měsíc v marketu. Nikdo z nich si neumí představit tu dřinu a chaos. Z 90% tam pracují ženy, které mají rodiny a na svátky také chtějí mít uklizeno a navarěno a odpočívat. Nebuďte sobci!

 3. Nemyslím si, že někdo umře hlady, když jsou obchody na svátky uzavřené 🤣Prodavačky mají také právo na klidné svátky. Byli jsme si nakoupit 22.12. a pak až 30.12. brzy ráno a všude byl klid. Nikdo nám doma hlady opravdu neumrel😜

 4. Tak mě jsou hypermarkety u zádele. Nakoupila jsem si u č. prodejců. Těm nadnárodním zlodějským společnostem vydělávat nehodlám. A jinak jezdím o 9 km dál nakupovat do Polska.

 5. Pán a jemu podobní by si měli zkusit pracovat v obchodě aby si uvědomili že i pracovníci obchodu jsou lidi kteří si chtějí užít svátku. Je sobecké toto chování a smýšlení!!!!

 6. Je mi ze všech těch nenažraných lidí co pár dní nevydrží doma bez obchodů.Drive se plánovalo a šlo to.Dneska nevíte co by jste snědli a polovinu stejně vyhodíte

 7. Dříve byla sobota odpoledne až nedele zavřená a nikomu to nevadilo. Teď všichni jen spohodlneli a budou remcat na vše

 8. V kritice otvírací doby je nehorazná rozcapenost. Za minulého režimu byly obchody denně otevřeny do 18 hodin, v sobotu do 12 a neděle zavřeno a nikomu to nevadilo. Když jsem před lety jel na dovolenou autem do Španělska, tak markety měly v neděli zavřeno na základě nařízení EU.

 9. Byly doby,že soboty byly otevřeny do 12:00 dopoledne, neděle a veškeré svátky zavřeno a všichni to zvládly. Dneska je to rozmazlené a nemá to nikdy dost.Prodavačky by nenechaly vůbec vydechnout oni jsou taky lidé a chtějí být s rodinami. Ty co mají věčné připomínky bych posadila za kasy a nechala kmitat za prodejními pulty, aby jste věděly co to je. Kulový vydrží.

  1. Naprosto souhlasím všichni by chtěli být doma ale prodavačky ty ať pracuji ale mají taky právo si odpočinout taky jsem prodavačka a jsem ráda že mám volno jako všichni a nikdo hlady neumře vždy se doma něco najde

 10. Prodavači totiž nejsou lidé a nemají rodiny. Tudíž jak si vůbec dovolují si zavřít, když jsou svátky a lidi chtějí nakupovat. Že to tak berete vážení zákazníci?

 11. Oni i ty prodavačky si chtějí užít svátky v Klidu. Takže to že je zavřeno jen uvítají. Jsou to svátky klidu a neeee nenazranosti. Ono i s minimem potravin jde přežít 2-4 dny. Nemusí být každý den čerstvé pečivo a pod tíhou jídel nemusí praskat stůl.

 12. Kulhánek ty trpíš nějakým postižením že
  Psát takový bludy. Nikdo hlady neumře. Dřív bylo zavřeno celý víkend a všichni jsme živý.
  Kulhánek = labilní osoba

 13. Kdyby tu nebyla taková rozezranost až nenazranost tak se to neděje tuny potravin se vozí s prdele a na úplný hovno naco jeden člověk potřebuje tolik jídla který stejně ani nesní všechno je tu prdelí ke zdi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *