Všem Čechům se 1. ledna 2024 propadnou čisté platy. Tak to je síla, na účet vám bude chodit méně peněz

Když se rušila takzvaná superhrubá mzda, znamenalo to prakticky pro všechny zaměstnance obrovské pozitivum. Najednou jim totiž na účet začalo chodit více peněz, a to při stejné hrubé mzdě. Nejvíce si pochopitelně polepšili ti nejlépe vydělávající, ale nějakým způsobem se to dotklo všech. Podle ekonomů to byl mimo jiné jeden z důvodů, proč v minulém roce takovým způsobem vystřelila inflace. Lidé jednoduše dostali více peněz, aniž by se v ekonomice změnilo cokoliv jiného, což vedlo k tomu, že ceny rychle vzrostly, takže jste si za vyšší čistou mzdu stejně nekoupili více zboží a služeb, ba právě naopak.

Mzda se sníží automaticky

Je tedy jednoznačně vidět, že podobné zásahy jsou krátkozraké a mohou ve výsledku spíše ublížit než uškodit. Navíc už nejsou jen tak vratné, protože teď už lidem nevysvětlíte, že by se měli o těch pár tisíc korun zase uskromnit. Inflace již zpátečku nezařadí. Jisté však je, že to ve státním rozpočtu způsobilo takovou díru, že jsme se z ní ještě nevzpamatovali.

Začátkem příštího roku však okusíte ochutnávku toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby se superhrubá mzda vrátila, případně došlo k vyššímu zdanění práce. V tomto případě nejde o daň jako takovou, nýbrž zavedení platby za nemocenské pojištění pro zaměstnance. Ta bude činit 0,6 % z hrubé mzdy, což jednoduše způsobí, že o tuto částku si v čisté mzdě pohoršíte.

Uveďme si modelový příklad. Pokud má dnes někdo 50 000 Kč měsíčně, což je v podstatě průměrný plat, a nemá nárok na jakékoliv další úlevy, dostává dnes na účet 39 570 Kč. Od 1. ledna 2024 se mu však čistá mzda sníží o 300 Kč na 39 270 Kč. Nejde o nic zásadního, avšak je to ukázka toho, že platy se v čistém vyjádření mohou také velmi jednoduše snižovat. Přitom zdaleka není vyloučeno, že stát skutečně bude muset sáhnout po vyšším zdanění práce, případně navýšení důchodového pojištění, jelikož tento systém je ve velkých problémech. V dalších letech by potom mohly být tyto poklesy ještě razantnější.

Foto: Shutterstock

Přijdete o spoustu peněz

Zdaleka přitom nejde o vše. Pakliže jste dosud měli nárok na různé slevy na dani, je docela možné, že o ně od příštího roku přijdete, a v čistém tak budete brát ještě podstatně méně. Mezi ty nejvýznamnější změny platí omezení slevy na manželku pouze pro případy, kdy se stará o dítě do tří let. Zároveň dochází ke zrušení slevy na studenta, která činí 335 Kč měsíčně. A aby toho nebylo málo, rodiny s malými dětmi přijdou o možnost odečíst si školkovné ve výši 16 200 Kč ročně.

Čtěte také: Čechům zruší velkou finanční výhodu. Každá domácnost najednou přijde o 18 tisíc korun. Takhle to dál nejde

V příštím roce tak mnozí skutečně zjistí, že jsou na tom finančně podstatně hůře, a to zejména tehdy, pokud se jim se zaměstnavatelem nepodaří vyjednat navýšení mzdy. To už však bude o poznání komplikovanější než letos a minulý rok, protože v roce příštím by měla inflace citelně klesnout a nejběžnější argument tedy bude pasé.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments