Všichni se bojí inflace. Opravdové nebezpečí pro peníze ale čeká jinde

Podobné rozhazování peněz svět ještě neviděl. Ekonomika se zastavila na dva měsíce a už po pár dnech začaly vzduchem létat bilionové balíčky. Donald Trump v Americe i Angela Merkelová v Německu pro své země připravili historicky dosud nejvyšší konjunkturální podporu.

Výdaje, ze kterých jde strach

Česká republika nezůstává pozadu. Už v prvních dnech krize se Andrej Babiš vytasil s číslem 1000 miliard korun pomoci, z čehož většinu tvoří státní garance, které však zčásti bude nutné plnit, protože některé firmy své úvěry nesplatí. Připomeňme, že ještě začátkem roku se poslanci v parlamentu hádali o to, zda je plánovaný schodek 50 miliard ještě únosný. Teď budeme mít sekeru ve výši 500 miliard a nikoho to příliš nevzrušuje.

Učebnice ekonomie však hovoří jasně: stoupající množství peněz v oběhu by se mělo projevit v rostoucí inflaci, tedy zdražováním. Pocitově to nastalo ještě předtím, než se miliardy v oběhu mohly vůbec projevit. Ceny za ovoce a zeleninu nebo návštěvu holiče v průběhu a po koronakrizi výrazně stouply. To jsou výdaje, které lidé nejčastěji vidí. A teď mají pocit, že se zdražuje.

Pokud se ale podíváme na takzvaná velká čísla, zjistíme, že opak je pravdou. V dubnu inflace začala klesat a květnová čísla přinesou pravděpodobně ještě větší propad. V České republice je přitom inflace aktuálně nejvyšší z EU.

Podle odborníků vysoká inflace v současné době nehrozí. Zelenina a ovoce v obchodech zdražovaly především kvůli suchu, narušeným logistickým řetězcům a v neposlední řadě také proto, že v producentských zemích je neměl kdo sklízet. Levná pracovní síla z východu odjela domů. Některá holičství a restaurace se výdaje za nová hygienická opatření rozhodla přesunout na zákazníky, ale velká konkurence je pravděpodobně donutí zařadit zpátečku.

Čtěte také: Bude teď všechno levnější? Prognóza pro auta, oblečení, nemovitosti a potraviny

Příjemný pokles cen se může proměnit v peklo

Experti vidí riziko pro peníze spíše v něčem jiném. Nad Evropou podle nich obchází strašák deflace. Přestože je tato krize kombinací poptávkového a nabídkového šoku, přeci jen převažuje efekt chybějící poptávky, kterou způsobila opatření proti koronaviru, ale především nejistota budoucnosti.

Negativní dopady deflace na obyvatelstvo jsou přitom značné. Klesající ceny se na první pohled mohou jevit jako bonus pro spotřebitele, je pro hospodářství pohromou. Když lidé počítají s dalším poklesem cen, začnou odkládat svou spotřebu v čase. Když se propadne poptávka, začnou firmám chybět obraty. Pokud na problém zareagují dalším snížením cen, potvrzují se deflační očekávání a rozjíždí se nebezpečná spirála.

Společnosti v deflaci nejsou schopné udržet své marže a dříve či později jsou nuceny propouštět. Kvůli klesajícím cenám se totiž propadají příjmy, zatímco výdaje často zůstávají vysoké, například proto, že předkrizové platy jsou pevně zapsané do pracovních smluv.

A opět: pokud začne růst nezaměstnanost, konzum utrpí další ránu, protože si lidé nebudou moct výdaje dovolit. Stát pak ztrácí na dani z přidané hodnoty.

Ačkoliv se to na začátku může jevit jako nesmyslné, je to právě deflace, co způsobuje reálné ohrožení peněženky každého jednotlivce. A hospodářství může v důsledku deflace skončit v dlouhé recesi, ze které je jen obtížná cesta ven.

Foto: Freepik

7 Replies to “Všichni se bojí inflace. Opravdové nebezpečí pro peníze ale čeká jinde

 1. Deflace je pohromou především pro hazardéry kteří se zadlužili nad své reálné možnosti a přichází o záchraný polštář který ovšem mají jen na úkor lidí kteří se riziku vyhýbají a raději bezpečně bez rizika šetří.

  pro takové lidi je inflace ryze negativním jevem za naprosto všech okolnotí. výhodná je jenom pro lidi co mají potřebu neustále riskovat a když to nevyjde přehrát ztráty na ty kteří do rizika nejdou.

 2. Tak vám řeknu patřím k těm starším co jsou v důchodu pořád jeno slyším nebude na důchody ale na sociální dávky to bude.A potom šetřete si na stáří -za 35 let jsem si našetřil necelých 85tisíc v té době to byli pěkné peníze ale dnes nic moc k tomu nějaké nesmyslné poplatky a zbylo mi 80 tak to je krása.Poslední věc je ta co mě štve že můj roční důchod je stejný jako poslancův za měsíc, mám odpracováno 44let v dělnických profesích a zdraví nejni nejlepší -už to prostě nejde.Ale takle jsem si to nepředsavoval hlavně že pravda a láska zvítězí ,bude líp,nebo dokonce puste nás na ně- samí keci a sliby jak to politici myslí upřímě ale jen pro sebe-nezachrání to ani chvilkaři takže čau lidi.

  1. No jste možná jeden z těch co zvonili klíči na náměstích a chtěli tržní ekonomiku a volili darebáky z modrých ptáků a ajzboňáků a dalších dacanů co nám namátkou schválili církevní restituce a přejmenovali letiště v Praze na Kašpara Václava Havla………takže máte co jste chtěl, tak co naříkáte!!!!!! Pokud jste z té druhé skupiny tak můžete skuhrat maximálně tady……..

  2. pane Václave,

   mít našetřeno jen 85 tisíc za 35 let spoření, znamená že jste si odkládal 200 Kč měsíčne, a to v těch 200Kč máte různé příspěvky státu a úroky na penzijku , které sice nejsou nic moc, ale zatím aspon tu inflaci pokryly, takže reálně sjte spořil tak 100-150kč měsíčně.

   Jste si jist, že odkládat si tak malou částku je opravdu chyba systému?

   Mimochdem, je to 4 roky co jsem přestal kouřit a co jsem dal za cigára, dávam na penzi, jen s toho mam ž 90 000 (s uroky i příspěvky). A k tomu co jsem naspořil už před tím, to neni nezajímavá částka. A ne, nejsem přehnenej škudlik, spořím se vším všudu míň jak 10% příjmů, A opět ne, muj plat je spíš průměrný a ne manažerský.

 3. Všem co si nabrali hypotéky a úvěry a tím zvýšily uměle nemovitosti přeji aby jeden po druhém o tyto nemovitosti přišly, vůbec mi vás nebude líto, přesně jak píše pán nahoře, koupili jste na úkor těch co šetří, co se týče státního deficitu, je to jeden velký podvod, už nebylo z čeho brát a odkud tak bylo potřeba zase doplnit že státního, horší je, že to zase prožerou ti co k tomu budou mít přístup, z moci veřejné samozřejmě, ale zaplatí to všichni okolo i ti co se ještě nenarodili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *