Všichni se musí uskromnit. Němci mají jíst čtyřikrát méně masa než dosud, požaduje úřad. Místo mléka náhražky

Podle Němců se pro ochranu klimatu stále nedělá dost. Spolkový úřad pro životní prostředí proto požaduje zpřísnění cílů pro emise skleníkových plynů. Nebude už však stačit jen ukončení starých zdrojů energie a zavádění těch alternativních. Nově jsou na pořadu dne úspory i v dalších oblastech, například konzumaci masa.

Spolkový úřad pro životní prostředí (Umweltbundesamt) požaduje rychlejší přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství, jak uvádí server Der Spiegel. Přísnější cíle jsou nutné, aby Německo dokázalo splnit to, k čemu se zavázalo v rámci Pařížské smlouvy.

Je proto zapotřebí snížit emise skleníkových plynů Německa o 70 % do roku 2030, a to ve srovnání s rokem 1990. To je o pět procentních bodů více, než s čím se počítá dnes. Emise by tak musely klesnout ze současných 737 milionů tun za rok na 373 milionů tun.

Do roku 2040 je potom nutné emise snížit dokonce o 90 %. Těchto cílů přitom nebude možné dosáhnout, aniž by se zapojily všechny oblasti německého hospodářství.

  • Energie: Konec uhlí je třeba uspíšit o osm let a definitivně se ho tak zbavit v roce 2030. Kromě toho mají být každý rok zřízeny větrné elektrárny o výkonu sedmi gigawattů a fotovoltaiky o výkonu 10 gigawattů.
  • Průmysl: Nejpozději v roce 2040 nebude smět německý průmysl spotřebovávat žádné uhlí. Nutné je plošné nasazení vodíku, a to především v oblasti chemického a železárenského průmyslu.
  • Budovy: Od roku 2026 by měl začít platit zákaz zřizování topení plynem v budovách.
  • Doprava: Spalovací motory budou zakázány. Pro osobní vozidla mezi roky 2032 a 2035 a pro nákladní vozidla nejpozději do roku 2038. Benzín a diesel mají být do té doby zdaněny více, než se dosud počítalo.
  • Zemědělství: Je nutné snížit konzumaci masa, a to radikálně. Ze současných 60 kilogramů masa na hlavu ročně na pouhých 16 kilogramů. Zároveň je potřeba omezit spotřebu mléka. Přibližně 15 % mléčné produkce by měly obstarat náhražky.

Při pohledu na tyto přísné cíle musí být každému jasné, že Evropa, které je Německo lídrem, se dramaticky mění. Je přitom otázkou, zda k lepšímu. Sotva se začala budovat zelená budoucnost, už lidem dramaticky rostou poplatky za energie.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments