“Končím,” oznámil člen Pirátů po osmi letech. Popsal, co je v této straně špatně a finanční katastrofu, která hrozí

Ne všichni členové a podporovatelé Pirátské strany jsou spokojeni s tím, kam partaj směřuje. Ve svém příspěvku na otevřeném Fóru Pirátské strany to popsal dlouholetý člen Vojtěch Vopařil, který zde oznámil, že po osmi letech členství ukončuje. Připojil také podrobné důvody, proč tak činí.

Když jsem se v roce 2010 stal příznivcem a poté v roce 2013 členem, viděl jsem za pirátskou nálepkou liberální stranu, která chce podporovat individualitu a svobodu jednotlivců a zároveň chránit právo na soukromí, která chce vyvíjet společnost za pomoci vzdělávání lidí reálnými poznatky, bojovat proti praktikám monopolů a oligopolů, a co se týče státu, ten přivést do digitální doby a co nejvíce otevřít lidem. Stačí se podívat na tehdejší programy, co v nich bylo,uvedl Vojtěch Vopařil.

Ovšem směřování strany se podle něj až příliš změnilo a dnes dělá v podstatě podobnou politiku jako Strana zelených. Ačkoliv Vopařil kvituje například podporu cyklodopravy či sňatky stejnopohlavních párů, vadí mu vehementnost, s jakou Piráti tato témata prosazují a že v podstatě nepřipouští žádnou diskuzi.

Na druhou stranu, vzhledem k dění na západě, kde je jedinec, který by se zdráhal nazvat svazek homosexuálů manželským pomalu vyloučen ze společnosti, se mi nelíbí hyperkorektivismus, který ve straně sílí. Jestliže tak snadno došlo k přejmenování Mladých Pirátů na Mladé Pirátstvo, mohu se obávat, že budeme brzy chtít poučovat novináře, aby nepoužívali pojem divák, ale neutrální obecenstvo, jak to dělají Zelení. Zmínil jsem jeden příklad, ale nějak mám bohužel takový pocit obecně, byť teď nedodám další podklady,” uvedl Vopařil.

Ze všeho nejvíce ho však trápí budoucnost České republiky, kterou vzhledem ke Green Dealu vidí problematicky. Uvědomuje si skutečnost, že tato země je jednou z nejprůmyslovější v celé Evropské unii a chystané změny na ni budou mít obrovský dopad. “Ekologie je správná věc, ale tohle je spíše šílenství. Stačí když slyším Mikuláše Peksu a je mi jasné, že pokud by u vlády v ČR byli jemu podobní, byla by to pro mnoho lidí finanční katastrofa. Ačkoli musím podotknout, že jsem toto tušil chování tušil (ono u většiny stran jsou zvolení zástupci do EP značně progresivističtější) a do EP jsem volil jinou stranu, zatímco u čelných parlamentních kandidátů mám ještě důvěru v jistou uměřenost,” napsal bývalý Pirát.

Tato slova v některých dalších členech Pirátské strany rezonují. Faktem je, že tato strana začínala mimo klasické pravolevé dělení politického spektra a sledovala především zájmy osobní svobody. Teď však hájí spíše levicová témata a plně podporuje Evropskou komisi v jejích rozhodnutích o budoucnosti členských států.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments