Výchovné v Česku končí. Na důchodce nejsou peníze. Tohle je teďka čeká

Je to těžko pochopitelné, protože takzvané výchovné začalo platit teprve v lednu roku 2023, ale je tomu skutečně tak. Po pár letech se opravdu zruší a bude nahrazeno něčím úplně jiným. Další důchodci tak již nebudou dostávat 500 Kč za každé vychované dítě, byť těm, kdo již jednou toto přilepšení získali, zůstane.

Postupně to bude pryč

Avšak ani to nebude jen tak. Ona pětistovka se totiž do budoucna vyjme z valorizačního rámce a nebude se tedy procentuálním způsobem navyšovat se zbytkem důchodu. V podstatě tak postupem času přestane být významná, respektive její důležitost bude klesat.

Pravdou je, že výchovné je sice pozitivním, avšak velmi drahým krokem. Jen za minulý rok za něj stát vydal 19 miliard korun, což nejsou vůbec malé peníze. Například Národní ekonomická rada státu proti tomuto instrumentu od počátku protestovala a chtěla ho zrušit. To se také brzy stane.

V roce 2027 bude při dvou dětech výchovné činit jen 300 Kč, v roce 2028 potom 200 Kč a v roce 2029 už jen 100 Kč. Potom zanikne zcela. Čerpat se bude v plné výši jen na každé třetí a další dítě.

Co dostanete místo toho?

Ministerstvo práce a sociálních věcí argumentuje tím, že to nezůstane bez náhrady. Přijde totiž novinka jménem fiktivní vyměřovací základ. Je to vlastně velmi jednoduché. Po dobu, kdy se jeden z rodičů bude starat o dítě do tří let věku, bude na něj pohlíženo jako by vydělával průměrnou mzdu v České republice. Reálně mu sice na účet nebude chodit nic, tedy kromě rodičovského příspěvku, ovšem v záznamech pro důchodové pojištění bude mít tato léta vedena jako náhradní dobu s ekvivalentem průměrného platu.

Tato novinka tak bude výhodná především pro ty, kdo mají nižší příjmy, jelikož v období péče o ratolesti si z hlediska důchodového spoření výrazně pomohou. Každopádně půjde o vyšší zápočet, než jaký je uplatňován dnes.

Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat

Na druhou stranu je třeba říct, že to jen těžko nahradí onu pětistovku, kterou jste dostali rovnou. Každopádně se to bude vztahovat pouze na první dvě děti, jelikož každé třetí a další budou řešeny formou výchovného.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Ministerstvo

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 názorů k článku “Výchovné v Česku končí. Na důchodce nejsou peníze. Tohle je teďka čeká

  1. Hezký se to čte na důchodce a výchovné nejsou peníze. Ale že na církevní restituce jdou miliardy a teď ještě dostanou navíc dalších 7 miliard kvůli inflaci. Jak přišli k majetkům církve v dobách minulých se stačí podívat do historie. Když lidé nedali své majetky tak je historicky doložitelné jak dopadli. Že je inflace tak zaplatíme jenom někomu. Chce se mě blinkat 🚽🚽🚽🚽🚽.

    1. Máte plnou pravdu. Pokud je mi známo tak zrovna církev si ty svoje majetky nakradla za celou dobu historie. A navíc nechápu proč a z jakého důvodu se jim ještě přidává kvůli inflaci. A nebo si někdo a nebo nějaká strana kupuje odpustky a nebo si někdo zašívá peníze u církve.

  2. My důchodci jsme státu odváděli daně a platili si tzv. Penzijní připojištění a teď si vzít klobouk a jít před kostel ? To je ostuda pro státní správu ! Já chápu, že peněz není na rozhazování , ale lidí v penzi je podle Netu 1.8 milionů ! Slza mně ukápla na display !

  3. Když lidé bojovali za kapitalismus velice dobře věděli jaký ten kapitalismus je. Je jasné, že bude stále hůř. A budeme rádi, když nepřijde válka. Český národ má to, co si zaslouží,a já mu to přeji.

  4. To je dobře kdo to má pořad platit me přidali roky důchodcům penize a pořád brečí když byla inflace tak byly jediná sorta dostala přidáno nám vzaly ale už nevratili ale jedno kdo je u koryta jestli 5ti modelici nebo StB Babiš zlatí komunisti ty jsou horší než byly komunisti

  5. Tak ať to beru zprava nebo z leva, vychází mě jedno, proč na každé třetí a další, kdopak má tolik dětí? No přeci voliči KDU-ČSL a potom nepřizpůsobiví. Taky jednou malá domů…..-)

  6. Na důchody a důchodce nikdy nebylo. Ti se vždy vzali u huby. Za Klause se vybralo na důchody o 300 miliard více a za Topolanka o 75 miliard, ale mizerné důchody zůstaly. Peníze jen rozkradli a prošustrovali. Za vlády ODS se vždy obrali důchodci o valorizace. Kalousek s Drabkem měli takový strach o naše děti a vnoučata až z toho byla ostudná valorizace 40 Kč. Farizejům najednou nevadilo, že naše vnoučata zatížili podvodnou Církevní restitucí až do roku 2042 včetně valorizací. Další stovky miliard nás stály Pandury a Casy. Na to peníze byt musely. Ještě se z toho přiživili různí Dalíci a spol. Je to fialový hnus tyto vlády ODS TOP KDU. Vlády ODS nikdy za nic nestály a ani nikdy nedokončily celé funkční období. Každý se může jednou splést. Jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti se splete počtvrté.

  7. 19miliard? A kolík za zbytečné cestování,do zemí kde je druhá strana ani nepustí a nikde jsem nečetla profit z cestování naší vlády, která chce jen na úkor danovych plátců létat na dovolené.Za 1 rok je to mnohem vic zbytečně vyhozených peněz a nad tím se asi nesmí při genocidě Čechů mluvit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *