Vyděláváme 100 tisíc měsíčně, ale nevyjdeme. Češi jsou v koncích, jen tak nějaký plat už jim nestačí

Hodně se mluví o tom, že platy v poslední době rychle rostou. To je sice pravda, ovšem reálně mzdy stále zaostávají, jelikož jsme prodělali období dvou let mimořádně vysoké inflace, jakou současná generace nepamatuje. Prakticky všechno dramaticky zdražilo, ať už jsou to nájmy, potraviny, energie nebo služby.

Peníze jsou problém

Mnozí se proto se svým domácím rozpočtem dostávají do úzkých, a to i tehdy, když vydělávají zdánlivě velké peníze. Příkladem může být partnerský pár Romana a Sandry z Prahy. Tito třicátníci se věnují své kariéře a měli pocit, že pokud budou práci dělat slušně, vydělají si tak na slušný život a budou moci bez problémů o finance založit rodinu.

Jenže tak tomu vůbec není. Oba vyděláváme celkem slušně, kolem 50 tisíc hrubého každý. Ale i tak máme velké potíže vyjít s penězi,” říká Roman. “Největší položkou je jednoznačně nájem s energiemi, který nám za poslední rok hodně vyskočil. Ve dvoupokojovém bytě platíme něco přes 30 tisíc korun.

Je třeba také říct, že ačkoliv dají v hrubém dohromady 100 tisíc korun na platech, v čistém příjmu je to necelých 80 tisíc korun. “Ještě před pár lety jsme si o takových penězích mohli nechat jenom zdát, a teď, když je vyděláváme, nám vlastně vůbec nestačí,” líčí smutně Sandra.

Dovolená na úvěr

Velký výdaj pro ně představuje jídlo. “Myslím, že už máme věk na to, abychom si trochu užívali a nevařili pořád všechno doma. Takže ano, každý týden chodíme do dobré restaurace, kde za večeři necháme dva až tři tisíce korun,” popisuje Roman a sumíruje, že měsíčně jen za to utratí nějakých 10 tisíc korun. K tomu je potřeba připočítat také obědy, jež mají částečně hrazeny stravenkami. “Doplácíme ale pořád více, jelikož meníčka zdražují.

Dále je třeba připočítat potraviny, ze kterých si sami vaří, případně připravují snídaně. “Potrpíme si na kvalitu a ta je dnes hodně drahá,” vysvětluje Sandra. Když se k tomu přidají výdaje za auto, jehož leasing stojí 11 tisíc korun měsíčně, tramvajenky, vstupy do fitness centra, případně žrádlo pro kočku, peníze mladému páru najednou přestávají stačit.

Čtěte také: Důchodci v Česku kasírují 90 tisíc korun od státu na ruku. Kdo si ale nepožádá, o peníze nenávratně přijde

Horko těžko prý uškudlí na nějakou tu dovolenou. “Loni už jsme to museli řešit půjčkou, jelikož jsme na hory v Itálii prostě neměli. Ale říkáme si, že by byla škoda se o ty zážitky ochudit,” uzavírá Roman, který uvažuje o změně práce, jelikož je mu jasné, že bude muset začít vydělávat podstatně více. 50 tisíc korun měsíčně totiž v dnešní době opravdu nic není.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 Replies to “Vyděláváme 100 tisíc měsíčně, ale nevyjdeme. Češi jsou v koncích, jen tak nějaký plat už jim nestačí

  1. Jak může někdo tak blbej vydělat 50000,- , když s tím nevyjde? To pracují v porno? Tam mozek nepotřebují.

  2. Chápu, ale uvažte, co mají dělat například jednotlivci, žijící sólo, při platu
    18 tisíc čistého. Podotýkám, že ve státních službách. Já bych především vypustil drahé večeře, lze najít i restaurace , kde se dá poobědvat nebo povečeřet do dvouset korun. Hezkou dovolenou můžete strávit i v Česku, atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *