Vyvraždil Hitler svůj vlastní národ? Sám byl nejspíš Žid, ukazuje pátrání

V loňském roce pobouřil svět, Izrael i potomky obětí holoucaustu výrok ruského mistra zahraničí Lavrova, když v rozhovoru argumentoval tím, že Adolf Hitler měl židovskou krev. Kde se tahle poměrně rozšířená konspirační teorie vzala?

Dědeček neznámý

Celá konspirační teorie stojí na tom, že se neví, kdo byl dědečkem Adolfa Hitlera. Jeho otec Alois se totiž narodil jako nemanželské dítě a jeho otec je neznámý.

Tato skutečnost, která by nás u jakékoli jiné osobnosti příliš nezaskočila, roztočila již v době Hitlerova života kolotoč dohadů, smyšlenek a teorií.

Paměti Hitlerova právníka

Po válce pak tuto šuškandu ještě rozvířila kniha Hitlerova právníka Hanse Franka, který v ní tvrdil, že (na Vůdcovu vlastní žádost) pátral po jeho původu a skutečně odhalil židovské předky. Podle jeho tvrzení sloužila Hitlerova babička v bohaté židovské rodině Frankenbergů ve Štýrském Hradci a právě zde měla otěhotnět s někým z rodiny. Frankenbergovi měli na malého Aloise dokonce platit výživné.

Tato teorie má však celou řadu děr. Mimo jiné například v době Aloisova narození ve Štýrském Hradci žádní Židé nežili, neboť to měli zakázáno.

Foto: Shutterstock

Bagatelizace holocaustu

Důvod, proč se tato teorie šíří, ačkoli nestojí na žádných důkazech, se v průběhu let proměňoval. Za Hitlerova života šlo o snahu „pošpinit“ jeho samého – antisemitismus byl hojně rozšířený ještě před vstupem NSDAP na scénu a Židé běžně čelili šikaně; tím spíš by odhalení Hitlerova „pravého původu“ mohlo mít charakter rozbušky v době, kdy on sám udělal z protižidovství státní náboženství.

Po válce se potom tato teorie hojně šířila ze dvou důvodů. Někteří historici či psychologové se pokoušeli skrz tento příběh racionalizovat Hitlerovu nenávist k Židům. Mnohem závažnější je však druhá motivace, proč o této teorii mluvit: antisemité se tím totiž pokoušejí bagatelizovat samotné zločiny holocaustu; jako by podle nich skutečnost, že Adolf Hitler měl židovské předky smazala roky utrpení a desítky milionů obětí.

Foto: Shutterstock, zdroje: NDTV, HCN

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments