Vzniká národní řetězec s potravinami. Tak je to konečně tady. Ať se jde Kaufland a Albert vycpat

Pryč jsou doby, kdy Češi rádi chodili do velkých obchodních řetězců lovit slevy z letáků, jež jim po kvantech chodily do schránek. Tyto zahraniční řetězce totiž své zákazníky v tuzemsku opravdu zklamaly. V loňském roce využily situace a napálily ceny nad únosnou mez. Ukázalo se také, jak zacházejí s českými dodavateli, kterým nedarují vůbec nic. A potom se provalily také hříčky se slevami. Dnes už každý ví, že česká sleva znamená standardní cenu v Polsku nebo Německu.

Skvělé obchody

Všeobecné stížnosti podle všeho nepomohly a řetězce si stále jedou svou a ceny nadále spíše zvyšují, než aby je snižovaly. Už brzy by se ale mohly divit. Zatímco v minulých letech měly klid a mohly tak ovládat rozparcelovaný trh, teď by jim přeci jen mohla vzniknout konkurence. Ve hře je totiž národní řetězec s potravinami, o kterém už se mluví opravdu dlouho.

Jak se ale ukázalo, je poměrně naivní, že by něco takového zřídil stát shora. Teď se nicméně ukázala cesta, kterou by to jít mohlo. Jednotliví zemědělci po celém Česku už totiž mají nadvlády řetězců nad jejich podnikáním opravdu dost a zakládají vlastní prodejny s potravinami. Co dříve byly maximálně jednoduché stánky někde na dvoře statku, jsou dnes již plnohodnotné a poměrně velké prodejny, kde lze sehnat všechno potřebné.

Foto: Shutterstock

Rozjíždí se to slibně

Jednou z takových prodejen je například Hanácký grunt, který založilo zemědělské družstvo Unčovice. Lidé se sem sjíždí ze širokého okolí a dveře se tu takříkajíc netrhnou. Není divo, koupíte tu totiž lokální potraviny za příznivé ceny. Kromě toho, že tak lidé ušetří, navíc mohou podporovat lokální produkci, která je pro každý stát klíčová a kterou řetězce spíše utlačují.

Několik prodejen mají také Regio Potraviny, které provozuje Farma Kublák. Jde o moderně působící obchody s regionálními potravinami vysoké kvality, a to přitom za příznivou cenu. Také tyto prodejny si lidé velmi oblíbili.

Dá se tak říct, že národní řetězec s potravinami vzniká zezdola. Může to ještě chvíli trvat, ale je poměrně pravděpodobné, že zemědělci nakonec spojí síly a založí si vlastní síť obchodů, která bude dostupná všude a bude konkurovat těm největším hráčům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments