Vzor pro Česko? V Berlíně lidé v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů

Němci v neděli nerozhodovali jen o složení Spolkového sněmu a budoucí vládě, ale například v Berlíně probíhalo souběžně také referendum o vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů (a navíc volby do zastupitelstva). Cílem takového kroku by mělo být zmírnění krize bydlení. Ve městě totiž v poslední době rychle rostou nájmy a stávají se pro běžného člověka nedostupnými. Referendum dopadlo podle očekávání. Celých 56,4 % Berlíňanů s vyvlastněním souhlasí, jak vyplývá z údajů zveřejněných na webu volební komise.

Referendum bude bráno vážně

Aktuální referendum bylo pouze poradní, vzhledem k tomu, že se nehlasovalo přímo o návrhu zákona. V takovém případě by byl referendem okamžitě schválen. Agentura DPA však informuje, že zastupitelé vzešlí z nedělních voleb se budou muset výsledkem referenda vážně zabývat. V případě, že by se politická reprezentace rozhodla hlas voličů vyslyšet, znamenalo by to vyvlastnění přibližně 240 tisíc bytů, což představuje 15 % bytového fondu.

Dle německých pozorovatelů budou politici brát referendum skutečně vážně, protože proběhlo souběžně se zemskými volbami a vyjadřuje tak přímou náladu voličů, kteří rozhodli o složení nové rady města.

Představa zastánců vyvlastnění bytů je taková, že město bude mít pod přímou kontrolou ještě více bytů než dnes a bude tak moct lépe působit na vývoj ceny nájmů. V jeho bytech budou pochopitelně nižší, což by mělo zvednout i konkurenci pro soukromé pronajímatele.

Foto: Shutterstock

Zmrazení nájmů nevyšlo

Odpůrci vyvlastnění bytů ale namítají, že takový krok je krátkozraký. Berlín by se v takovém případě stal pro investory do bytů nedůvěryhodným místem. Velké firmy by tak dost možná upustily od plánované výstavby nových bytů, protože by se obávaly, že by jim je město opět vyvlastnilo. To by naopak vedlo k ještě větší nedostupnosti bydlení.

Berlíňané rozhodli, že s našimi byty nesmí nikdo spekulovat,” uvedla mluvčí iniciativy Deutsche Wohnen & Co. enteignen (“vyvlastnit Deutsche Wohnen”). Společnost Deutsche Wohnen je největším majitelem bytového fondu v Berlíně a symbolem zdražování nájmů.

Berlín se s rostoucími cenami bytů snažil bojovat už v minulosti. Loni v únoru vešlo v platnost zmrazení nájmů na pět let, ovšem tento zákon německý ústavní soud zrušil. Následně se město dohodlo s firmami Deutsche Wohnen a Vonovia na odkoupení 15 tisíc bytů za tržní cenu. To se však iniciativě zdá málo a požaduje výraznější zásah. Není však jasné, za jaké ceny by se měly byty vyvlastňovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments