Někteří lidé mají po prodělaném covidu problém vrátit se do práce a vykonávat stejnou činnost jako předtím. Neděje se tak přitom jen kvůli únavě, která je s nemocí rovněž spojená, ale bohužel i proto, že už na práci nemusí inteligenčně stačit. Koronavirus totiž mimo jiné způsobuje degeneraci mozku a s ním spojený pokles inteligence. Informovala o tom televize Sky News s odkazem na studii britských vědců.
Studie zohledňuje obrovský vzorek 81 337 lidí, z nichž 13 tisíc bylo infikováno koronavirem. Takzvané hloupnutí bylo zaznamenáno především u těch, kdo trpěli těžkým průběhem nemoci, případně skončili rovnou na umělé plicní ventilaci. Pokles IQ u těchto lidí činil v průměru celých 7 bodů. To už je poměrně významný pokles inteligence, který se může projevit v běžném životě.
Vědci zohledňovali faktory, jako jsou věk, pohlaví, jazyk a úroveň vzdělání. Zjistili, že největší problém po prodělaném koronaviru byla snížená schopnost řešit úlohy vyžadující uvažování, plánování a řešení problémů. Oproti tomu u lidí, kteří covid neprodělali, nebyl žádný podobný efekt pozorován.
“Tyto výsledky se shodují s informacemi o long-covidu, který se projevuje příznaky jako mozková mlha, problémy se soustředěním a potížemi s nacházením správných slov,” uvádí studie, která vychází z masivního testování inteligenčního kvocientu. Vědci upozorňují, že pokles inteligence v žádném případě nebyl nepodstatný a měla by mu být věnována pozornost. Zejména lidi, kteří skončili na plicní ventilaci, jsou na tom hůře, než kdyby prodělali mozkovou mrtvici.
“Předešlé studie o hospitalizovaných pacientech s respiračním onemocněním ukazují objektivní i subjektivní úbytek kognitivních schopností,” uvádí studie s tím, že tento stav může přetrvávat i pět let.
Foto: Shutterstock