Imunolog Turánek upozornil na rizika vakcín proti covidu, o kterých se vůbec nemluví. “Nemáte kontrolu, kam se ty částice dostanou.”

Řada lidí má z vakcín proti koronaviru obavy. Nikoliv snad proto, že by věřili konspiračním teoriím, které hlásají nesmysly typu, že obsahují mikročipy apod., ale jednoduše proto, že je nepovažují za náležitě otestované. Ostatně, i regulatorní orgány vakcíny připustily v takzvaném “podmínečném” režimu. Samotní výrobci potom v příbalových letácích uvádějí, že jejich klinické testování stále probíhá.

Vakcíny však byly schváleny především proto, že koronavirus pro lidstvo představuje značnou hrozbu a má se za to, že případné nevýhody vakcín dalece převýší jejich benefity, tedy především ochrana před těžkým průběhem nemoci a smrtí.

Objevují se však spekulace, že by především mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna), které jsou dnes dominantně používané, nemusely být tak bezproblémové, jak se uvádí. “Nemáte kontrolu, kam se ty částice dostanou a když dojde k expresi (projevu) toho S-proteinu, nemáte kontrolu nad mírou exprese,” říká ke genetickým vakcínám imunolog a vakcinolog Jaroslav Turánek z Masarykovy univerzity v rozhovoru pro Svědomí národa. Podle něj je hlavní nevýhoda těchto vakcín v tom, že nejsou tak předvídatelné jako vakcíny vyráběné podle dosavadních metod. Po vpichu pak cirkulují v těle a mohou se dostat do jater, sleziny, mozku a malé, byť nezanedbatelné množství také do vaječníků a varlat. Určité riziko také představuje lipid obsažený ve vakcíně, který může zvyšovat zánětlivost v těle a podporovat vznik neurodegenerativních imunitních onemocnění. “To jsou jenom některé věci, které nejsou vyjasněné u mRNA vakcín,” míní Turánek.

Podle vakcinologa je nutné o těchto rizicích diskutovat a nikoliv je zametat pod koberec. Bylo by férové přiznat, že o dlouhodobých účincích mRNA vakcín mnoho nevíme. Faktem ale je, že nepříjemně překvapily už ty krátkodobé vedlejší účinky.

Čemu Jaroslav Turánek vůbec nerozumí, to je vakcinace dětí. Už teď se přitom očkují děti starší 12 let. “Tady mávali šesti úmrtími. Nenapsali, co ty děti měly, jakou měly komorbiditu. To není z hlediska populace nic závažného. A oni budou vakcínou, která nemá prověřené dlouhodobé účinky, vakcinovat celou dětskou populaci,” říká imunolog.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments