Zákaz topení v krbech už letos v platnosti. Ještě ho můžete obejít, ale bude to drahé

Málokoho by ještě nedávno napadlo, že bude mít nějaké problém s krbovými kamny. Nikdo se příliš nezabýval tím, zda jsou nějakým způsobem škodlivá, případně nějakými emisemi. Jenže to se změnilo a systémy vytápění domů jsou dnes velkým předmětem zájmu regulačních orgánů.

Už to přišlo

Jak známo, nejrůznější kotle na tuhá paliva už to mají víceméně za sebou, případně se jen čeká na jejich definitivní odpis. Na řadu teď přicházejí krby, kde se topí obvykle dřevem, jež je považováno lidmi za bezproblémové. Někteří bohužel stápí všechno možné, včetně třeba odpadků či plastových láhví, což by pochopitelně zakázáno být mělo.

Ovšem šmahem odsoudit všechny krby jako takové, to je skutečně silná káva. A přesto se tak stalo, byť zatím jen v sousedním Německu. Tam dle vyhlášky pro ochranu před imisemi došlo k zákazu krbů, které nesplňují určité normy z hlediska emisí prachových částic. Už letos budou postaveny mimo zákon.

Jde to dokonce tak daleko, že tyto staré krby, které může mít doma spousta domácností, nesmí být používány. To znamená buď jejich výměnu za novější typ, který je ještě povolen, nebo modernizaci. To je právě onen způsob, jak se zákazu vyhnout, byť to pochopitelně nebude zadarmo. Ke krbu je totiž nutné přidělat separátor prachových částic, který není zrovna levnou věcí.

Je potřeba to zkontrolovat

Problém je ale také v tom, že spousta lidí zkrátka neví, jaký krb má doma, jelikož je tam odnepaměti. Netuší tedy, zda splňuje limity pro emise nebo nikoliv. Prověřit by si to měli nechat kominíkem, který dokáže vše náležitě změřit.

Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla

Je docela možné, že se podobného opatření dočkáme brzy i v České republice. I tady se totiž postupně postupuje proti starším topidlům. Od září například nesmíte používat kotle zařazené do první a druhé emisní třídy. Je třeba je neprodleně vyměnit, jinak vám hrozí pokuta ve výši 50 tisíc korun, která může být udělována opakovaně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “Zákaz topení v krbech už letos v platnosti. Ještě ho můžete obejít, ale bude to drahé

 1. Němci blábolí již dlouho.Vláda ČR blábolí dva roky.Pisálci blábolí od nepaměti. Jen jsem zvědavý,jak dlouho to lidé od těchto zájmových skupin budou ještě snášet.

 2. Máme krbové kamna, ale občas pritopím, nebudu kupovat nějakou blbost do komína.
  Ať nevyhrozují !!!
  Ale samozřejmě pokud zdraží zase plyn, tak budu přitápět častěji, a magoři se mohou jít maximálně klouzat 🙂

  1. Za chvilku nebudeme moct ani dychat.Porad jen nekoho poslouchame.Nejdriv at prestanou cmoudit kominy,kde pali sterk s mazutem( bo to neni ani uhli),pak se muzeme o necem bavit.Co takova Cina,ktera produkuje tolik svinstva do ovzdusi a to nikomu nevadi?!

 3. Tady nejde vůbec o emise ale o to, aby z lidí dostali co nejvíce peněz. Už mě tak serou, že začnu v krbu pálit úplně vše co hoří. Debilní nařízení EU a poslušných debilů z české vlády už nehodlám respektovat, chci žít svobodně jak za komunistů.

 4. Tak jsme si to vycinkali. To jsme ještě nevěděli, že Bruselský bolševik je ještě horší.

 5. Pane autore, poněkud mně tam chybí poslední odstavec : ” Na základě rozhodnutí Evropské komise se o ohledem na očekávaný zákaz starších krbů v České republice trvale zvyšují platy a důchody na úroveň Spolkové republiky Německo a to s platností od 1. března 2024. Veškeré s tímto rozhodnutím spojené náklady budou adresně hrazeny z rozpočtu EU.” Nebo Vám ten odstavec vypadl omylem ?

 6. Tak to se týká hlavně starých krbů,na ně přišla taky řada. Nevím proč bych měl čichat v celé dědině co soused hodí do pece .Hlavně ,že tady zase všichni nadávají na EU, typické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *