Zase jsme to zvorali, říká biochemik Konvalinka. Mutace delta je tu dříve, než by měla. Popsal nepříjemné vyhlídky

Strašák indické mutace delta obchází Evropou a Česká republika se mu nedokázala vyhnout. Podle předpokladů už se šíří i na našem území komunitním způsobem, což může představovat problém, vzhledem k tomu, že tato mutace je výrazně nakažlivější než ta britská a navíc na ni očkování nefunguje tak dobře, jak by mělo.

Podle biochemika a prorektora Univerzity Karlovy Jana Konvalinky došlo opět k podcenění situace a v důsledku toho se zde mutace delta začala šířit dříve, než by měla. Tedy před naočkováním co možná největší části populace. Podle Konvalinky je problém v tom, že Česko do země začalo pouštět turisty očkované pouze jednou dávkou vakcíny. To je právě vůči této mutaci velmi nedostatečná ochrana. Stejně tak se ukázalo, že kontroly na hranicích a letištích téměř nefungují.

Zvorali jsme to. Zanedbali jsme to. To, že existuje delta mutace, víme mnoho měsíců. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu a dalších institucí upozorňují na nutnost hlídat letiště, hraniční přechody a kontrolovat konkrétně lidi přicházející z rizikových zemí. My to děláme velmi nedokonale, nebo vůbec ne. To je další ze série selhání,” řekl Konvalinka pro Radiožurnál. “Delta mutaci jsme tak do Česka dostali dříve, než bychom bývali museli.

Sám Konvalinka říká, že importu mutace delta bychom se stejně nevyhnuli. Mohli jsme ho však oddálit na pozdější dobu, kdy by kolektivní imunita byla vyspělejší.

Podle něj už s tím teď nic moc neuděláme, protože se nová mutace šíří kolektivním způsobem, tedy tak, že už ji nejsme schopni vytrasovat. Zároveň je téměř jisté, že tato mutace se stane dominantní, tedy za předpokladu, že sem nepřijde ještě nějaká agresivnější. Ale představa, že bychom to tu přečkali s méně nebezpečnými variantami, je iluzorní.

Vzhledem k těmto okolnostem není vyloučeno, že Česká republika na podzim zažije další velkou vlnu koronavirové epidemie, jakkoliv si to dnes téměř nikdo nepřipouští. Pravdou ale je, že zájem lidí o očkování se vyčerpává a podle odhadů by na konci léta mohlo být proočkováno 50 až 60 % populace, což se jeví jako příliš málo na to, aby koronavirus nemohl znovu udeřit.

Foto: Univerzita Karlova

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments