Zavírat zemi na jaře byl nesmysl, pácháme zvěrstvo na mladé generaci, říká lékař Balík, který léčí nejtěžší případy s koronavirem

Zatímco mnozí neustále omílají jednostranný pohled, ve kterém byla Česká republika na jaře premiantem a na podzim naopak pokazila, co mohla, dívá se na to lékař Martin Balík poněkud odlišnou optikou. Je to přitom právě on, kdo stojí v té úplně první linii a spolu se svým týmem z Všeobecné fakultní nemocnice zachraňuje životy lidí s nejtěžším průběhem nemoci Covid-19. Rozhodně se tak nedá říct, že neví, o čem mluví.

Zpackané jaro

Podle Balíka jsme si paradoxně na obrovské problémy zadělali už na jaře. Tehdy totiž České republice reálně nehrozilo žádné velké nebezpečí, případů přibývalo jen velmi málo, a přesto došlo k uzavření velké části ekonomiky a škol. “Myslím si, že jsme jaro totálně zpackali. Tehdy to tu řídila parta ambiciózních datových analytiků, kteří uměli programovat v excelu. Zásadním způsobem tu ovlivňovali politiky, kteří tu pak udělali naprosto hysterický lockdown,” říká dnes Martin Balík. Ten podle něj na čtyři měsíce poničil školství, zavřel hranice a sebral České republice veškeré sociálně-ekonomické rezervy, které měla.

A jestli budou nyní, když jsou opatření adekvátní, lidé a firmy krachovat, tak je to jen kvůli tomu. Teď už to snad do větší míry ovlivňují zdravotníci, kteří o koronaviru něco vědí, a snaží se to celé řídit rozumnějším způsobem než na jaře,” říká jednoznačně Balík. Podle něj jsme si zkrátka zbytečně vystříleli veškerou munici na jaře, kdy nic moc nehrozilo a nemocnice si koronavirových pacientů téměř ani nevšimly.

Zradila nás exponenciála

Balík je přesvědčen o tom, že Česká republika doplatila na to, že se tu tolik operovalo s exponenciální křivkou, které málokdo rozumí a všichni se jí bojí. Oněmi ambiciózními analytiky zřejmě myslí šéfa pojišťovny Pavla Řeháka, který na jaře přišel za členy vlády a ukázal jim, jakým způsobem by zde mohly přibývat počty nakažených. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš se toho zalekli a raději vše zavřeli.

Při sledování u nás často zmiňované exponenciály je důležité koukat kousek za ní, kde vidím lidi, kteří přišli o své živobytí, zkrachované podniky, rozbité léta budované pracovní týmy i rozpadající se rodiny. S odstupem měsíců u nás bude přibývat pacientů s kardiovaskulárními i onkologickými potížemi, promítne se to také do množství psychických poruch,” vysvětluje svůj pohled lékař Balík.

Lékař je přesvědčen především o tom, že se musí okamžitě otevřít školy. “Od začátku tvrdím, že se musí otevřít všechny školy, protože tu provádíme zvěrstvo na mladé generaci. Pro uzavření škol neexistují žádná data. Výkřiky některých zdravotníků, kteří o koronaviru nevědí vůbec nic, o tom, že budou umírat učitelé, jsou naprosto neuvěřitelné.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments