Zeman chce po BIS, aby mu prozradila jména ruských špionů. Ukažte sám na sebe, bojujete proti své vlasti, vzkazují mu politici

Prezident Miloš Zeman rozvířil vášně svou žádostí Bezpečnostní informační službě (BIS), po které chce, aby mu prozradila jména ruských špionů působících v České republice. Dokonce zašel tak daleko, že chce vědět, jaké operace Rusové v Česku podnikají a kteří Češi s nimi spolupracují. Podle expertů je takový požadavek naprosto nestandardní a ohrozil by samotné fungování BIS. Vážně totiž hrozí, že by informace od Zemana unikly, a to právě směrem k ruským zpravodajcům, kteří by tak zjistili, co všechno o nich Češi a jejich západní spojenci ví. BIS totiž spolupracuje také s dalšími spřízněnými službami. Pokud by informace poskytla, partnerské služby už by jí zřejmě nikdy nic neprozradily.

Proruský prezident Zeman

Okamžitě po zveřejnění informace se na obranu BIS postavili opoziční politici. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o pokračování války Miloše Zemana proti šéfovi BIS Michalu Koudelkovi. Toho už pětkrát odmítl povýšit do funkce generála. “Za mě BIS v ČR pracuje dobře, je schopná, ochotná a odvážná identifikovat rizika, která tady reálně existují, rizika z cizích mocností. Je téměř jistě schopna identifikovat osoby, které tomu riziku napomáhají. Můžeme se domnívat, že některé z těch osob třeba patří do nějakého okruhu spolupracovníků pana prezidenta,” uvedl zcela jasně Rakušan pro idnes.cz s odkazem na úzké vztahy Zemanova poradce Martina Nejedlého na Rusko.

Podobného názoru je také předseda KDU-ČSU, který rovněž potvrzuje, že Miloš Zeman představuje bezpečnostní riziko a podobné informace by se k němu v žádném případě neměly dostat. “V normální době, s normálním prezidentem by to ani neběželo v médiích, byla by to nějaká interní komunikace. V téhle situaci se současným prezidentem a jeho okolím, mám velkou obavu, že se tahle informace může dostat do rukou lidem, kteří nemají bezpečnostní prověrku, může to znehodnotit celou práci BIS,” řekl Jurečka.

V zájmu cizí velmoci

Velmi ostře se do Zemana pustila také předsedkyně TOP 09. Ta ve svém vyjádření Zemana a jeho blízké spolupracovníky označila za ruské poskoky. “BIS na rizika z Ruska naopak vytrvale dlouhodobě upozorňuje a varuje před nimi. Tato prezidentova hra nemůže mít žádný jiný dopad než poškodit Českou republiku,” napsala Markéta Pekarová-Adamová na Twitteru.

Poslanec její strany Miroslav Kalousek potom bez obalu podotkl, že “prezident České republiky bojuje proti zpravodajské službě svého státu v zájmu cizí velmoci.” Podle něj je ale bohužel možné, že mu to projde.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments